Aktualności

Zamek krzyżacki w Zamku Bierzgłowskim, fot. Andrzej Goiński
Zamek krzyżacki w Zamku Bierzgłowskim, fot. Andrzej Goiński

Regionalne Dni Dziedzictwa

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Dziedzictwo utracone”. W naszym województwie przygotowano kilkadziesiąt imprez w instytucjach kultury oraz zabytkowych obiektach. W najbliższy weekend (19 – 20 września) zachęcamy do odwiedzenia między innymi Muzeum im. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu, Kalwarii Pakoskiej oraz Zamku Bierzgłowskiego.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to niezwykła możliwość, by poznawać kulturę i tradycję dawnych mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego. Serdecznie zapraszam na wszystkie wydarzenia odbywające się w naszym regionie.– mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Kujawsko-pomorskie obchody Europejskich  Dni Dziedzictwa zostały zainaugurowane w niedzielę (13 września) w odrestaurowanym dworze Orpiszewskich w Kłóbce (powiat włocławski), gdzie wręczono medale Hereditas Seculorum oraz nagrody w konkursach „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle” i „Zabytki naszego regionu – dziedzictwo utracone”.

 

Przez cały wrzesień w ramach Dni Dziedzictwa odbywa się szereg imprez, mających na celu promowanie edukacji historycznej i kulturalnej. W ostanie dni tegorocznej edycji zapraszamy do Bydgoszczy, Grudziądza i Inowrocławia, Torunia, Lubostronia, Barcina (powiat żniński), Brodnicy, Gruty (powiat grudziądzki), Kruszwicy (powiat inowrocławski), Kruszyna (powiat włocławski). Przez cały weekend (19-20 września) dla zwiedzających będą bezpłatnie otwarte Muzeum im. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu, Kalwaria Pakoska (początek zwiedzania w obu dniach o godzinie 11, zbiórka chętnych przy Centrum Informacji Turystycznej) oraz Zamek Bierzgłowski. Informacje o wszystkich imprezach w Kujawsko-Pomorskiem w ramach Dni Dziedzictwa.

 

W regionie projekt, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, koordynuje jedna z wojewódzkich instytucji kultury – Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.  Strona projektu.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 września 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 17 września 2015 r.