Aktualności

Wyspa Młyńska w Minecraft

Kujawsko-Pomorskie w „Minecraft”

Tych którzy już grają w „Minecraft”, a także tych którzy jeszcze tego nie spróbowali, zapraszamy do dołączenia do nas w wirtualnej przestrzeni tej popularnej na całym świecie gry online. Mapę i elementy topografii regionu odtworzyli tam dla nas studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Marszałkowskiej kampanii edukacyjno-promocyjnej patronuje bydgoskie Kuratorium Oświaty.

– To przedsięwzięcie łączy dobrą, rozwijającą zabawę edukacyjną z promocją województwa i budowaniem regionalnego patriotyzmu. Sama gra ma wiele zalet, które przed nami dostrzegł między innymi rząd Danii, umieszczając w niej odwzorowanie swego kraju. Zapraszam do przetestowania, ale pozwolę sobie napomnieć młodych graczy, że warto też pograć z kolegami w piłkę w realnym świecie – zachęca marszałek województwa.  

„Minecraft” to gra komputerowa w której buduje się wirtualny świat z sześciennych klocków, co daje praktycznie nieograniczone możliwości. Polega na wznoszeniu budowli, ale ważny jest też aspekt zabiegania o surowce, organizacji, kreowania mechanizmów, współpracy i rywalizacji. Kujawsko-pomorską jej przestrzeń wyznaczają między innymi bydgoska Wyspa Młyńska, toruński ratusz Starego Miasta, Bory Tucholskie, tężnie w Ciechocinku i Inowrocławiu, skansen archeologiczny w Biskupinie i zamek w Golubiu Dobrzyniu.   

Wirtualne Kujawsko-Pomorskie stworzyli w „Minecrafcie” studenci kierunku humanistyka drugiej generacji bydgoskiego UKW pod opieką wykładowców. To oni zaadaptowali na potrzeby gry mapę i stworzyli odwzorowania istniejących realnie obiektów, zaplanowali też dla graczy dodatkowe informacje na temat Kujaw i Pomorza, quizy, rekonstrukcje historycznych bitew i inne atrakcje. Kulminacja w niedzielę 7 czerwca, w związku ze Świętem Województwa.

Strona pod adresem http://www.lubietubyc.pl/ ruszyła 1 czerwca, w trakcie marszałkowskich obchodów Dnia Dziecka.

 

Na ilustracjach grafiki „Minecrafta” (zrzuty z ekranu) przedstawiające Wyspę Młyńską, tężnie w Inowrocławiu, ulicę w grodzie w Biskupinie i zamek w Golubiu-Dobrzyniu (z zewnątrz i dziedziniec wewnętrzny)

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

2 czerwca 2015 r.