Aktualności

Dzień Dziecka z nowoczesną edukacją

Dzień Dziecka z nowoczesną edukacją

Zabawy z tablicami interaktywnymi, widowiskowe pokazy fizyczno-chemiczne oraz wirtualne zwiedzanie Kujawsko-Pomorskiego w grze Minecraft – to główne atrakcje zorganizowanego dziś (1 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim spotkania dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka. Siedzibę samorządu województwa odwiedzili uczniowie ze szkół podstawowych nr 24 w Toruniu oraz w Górsku  i Grębocinie.

Jedną z atrakcji były gry i zabawy z wykorzystaniem tablic interaktywnych. Zainaugurowaliśmy w ten sposób drugi etap marszałkowskiego projektu wyposażenia szkół podstawowych w regionie w te nowoczesne narzędzia dydaktyczne, w ramach którego do podstawówek trafi kolejne 2,1 tysiąca tablic.

 – Tablica interaktywna to fantastyczne narzędzie dla uczniów i nauczycieli, instrument daleko dziś skuteczniejszy w przekazywaniu i zdobywaniu wiedzy niż tradycyjne kreda i tablica. Przekonały nas o tym efekty zrealizowanej cztery lata temu pierwszej edycji projektu, w ramach której wyposażyliśmy szkoły podstawowe w ponad 2,3 tysiąca tych nowoczesnych urządzeń. Sukces zawdzięczamy przede wszystkim nauczycielom. Dzięki ich kreatywności i zaangażowaniu zajęcia z wykorzystaniem tablic interaktywnych dają uczniom wiele frajdy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Uczniowie bawili się również w „kąciku małego naukowca” oraz wzięli udział w pokazie mobilnych pracowni dydaktycznych. Wykorzystując różnego rodzaju elektroniczne czujniki uczestniczyli w grach i zabawach z zakresu przedmiotów przyrodniczych przygotowanych przez nauczycieli z II Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniów Gimnazjum nr 29 w Toruniu. Wybuchowe atrakcje czekały na nich podczas pokazu fizyczno-chemicznego. Maluchy zobaczyły między innymi implozję puszki, magiczne płynne szkło, puchnącą baterię, żelki zmieniające się w materiał wybuchowy, a także widowiskowe pokazy z zakresu optyki.

Podczas spotkania z dziećmi zainaugurowaliśmy także projekt budowy mapy województwa kujawsko-pomorskiego w grze Minecraft. To jedna z najpopularniejszych gier na świecie, a także potężne narzędzie umożliwiające rozwój osobisty i kształtowanie wyobraźni. Już teraz w grze można zwiedzić między innymi zamek w Golubiu-Dobrzyniu, Ciechocinek, Mysią Wieżę w Kruszwicy, romańską kolegiatę w Kruszwicy, rotundę św. Prokopa w Strzelnie oraz basztę w Żninie, opracowane przez studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Do budowy wirtualnego Kujawsko-Pomorskiego zapraszamy wszystkich chętnych w ramach obchodów Święta Województwa. Strona internetowa projektu tutaj

Dzieci wzięły także udział w organizowanym w ramach Święta Województwa wydarzeniu „LUBIĘ”. To przygotowana przez „Galerię Rusz” akcja artystyczna polegająca na prezentowaniu wielkich, kolorowych liter składających się na hasło „LUBIĘ” i zachęcaniu mieszkańców do współtworzenia tego słowa.

 

 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

1 czerwca 2015 r.