Aktualności

Rozpoczęcie sezonu turystycznego 2015, rajd rowerowy Bydgoszcz, fot. Tymon Markowski
Rozpoczęcie sezonu turystycznego 2015, rajd rowerowy Bydgoszcz, fot. Tymon Markowski

Kujawsko-Pomorskie dla miłośników dwóch kółek

Szlak dla rowerzystów łączący Toruń, Bydgoszcz i Koronowo, przebiegająca przez region Wiślana Trasa Rowerowa oraz liczne ścieżki rowerowe wzdłuż wybudowanych i zmodernizowanych odcinków dróg – w ostatnich latach na Kujawach i Pomorzu przybyło kilkaset kilometrów tras dla cyklistów. W ich wytyczeniu i budowie pomogło wsparcie Urzędu Marszałkowskiego ze środków Unii Europejskiej. W sobotę (23 kwietnia) zapraszamy na rodzinny rajd rowerowy we Włocławku, który odbędzie się w ramach Inauguracji sezonu turystycznego w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Czytaj też:

 

– Mieszkańcy Kujaw i Pomorza coraz częściej wybierają jazdę na rowerze jako główną formę aktywnego wypoczynku oraz taniego, praktycznego i wygodnego środka komunikacji. Nasi liderzy w realizacji inwestycji dotyczących infrastruktury rowerowej to władze samorządowe powiatów toruńskiego i bydgoskiego – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Długość ścieżek rowerowych których powstanie i wyznaczenie było możliwe poprzez wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to około 700 kilometrów. Wśród nich są między innymi:

  • 36-kilometrowa trasa z Torunia do Chełmży z odgałęzieniem do Kamionek Małych (więcej),
  • 100-kilometrowy szlak łączący Koronowo, Bydgoszcz, Unisław oraz Toruń (więcej),
  • 12-kilometrowy odcinek pomiędzy Złotorią i Osiekiem (więcej),
  • 20-kilometrowy odcinek w powiecie aleksandrowskim. (więcej),
  • 8-kilometrowy odcinek w Wąbrzeźnie. (więcej),
  • 22-kilometrowy odcinek z Torunia do Unisławia (więcej),

 

Dzięki środkom z RPO oraz budżetu województwa w Kujawsko-Pomorskiem wytyczono także Wiślaną Trasę Rowerową. Na terenie Kujaw i Pomorza długość trasy wynosi 450 kilometrów. Została ona wytyczona na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły (więcej).

Ścieżki rowerowe powstały też w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sumie zrealizowano 34 tego rodzaju projekty. Długość tras dla rowerzystów powstałych w ramach PROW to ponad 50 kilometrów (wykaz inwestycji).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

19 kwietnia 2016 r.