Aktualności

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Nasze atrakcje turystyczne wśród najlepszych w kraju

Złoty Certyfikat dla toruńskiego Żywego Muzeum Piernika, bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu w dziesiątce najlepszych – Polska Organizacja Turystyczna wskazała najbardziej udane produkty turystyczne 2017 w kraju. Wyróżnienie dla Muzeum Piernika łączy się z dodatkową nagrodą – wartą 100 tysięcy złotych finansowaną przez POT kampanią promocyjną.

 

Istniejące od 2006 roku w Żywe Muzeum Piernika błyskawicznie stało się jedną z największych atrakcji turystycznych Torunia, polecaną przez przewodników, odwiedzaną przez 100 tysięcy gości rocznie, wyróżnianą na krajowych i międzynarodowych forach. – To pierwsze tego typu interaktywne muzeum w Europie. Interaktywność oznacza w tym przypadku aktywny udział gości w historycznym pokazie wypieku piernika – począwszy od ucierania zboża na mąkę do zaczyniania piernikowego ciasta i umieszczania go w dębowych beczkach. Animatorzy prowadzący pokazy są nie tylko historykami, mają też doświadczenie aktorskie, co gwarantuje przeniesienie w czasie aż do średniowiecza. Od niedawna funkcjonuje kolejne piętro muzeum, na którym przeprowadzamy m.in. pokazy dekorowania pierników lukrem – mówił w ubiegłym roku, kiedy placówka świętowała jubileusz 10-lecia, jej twórca i dyrektor Andrzej Olszewski. Wywiad „Pierniki, zapał i pasja”

 

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy to także turystyczny hit, obecny w programach wszystkich odwiedzających miasto wycieczek i turystów indywidualnych – miejsce, dzięki któremu łatwiej sobie wyobrazić jak ludzkość radziła sobie z higieną i utrzymaniem czystości, praniem i sprzątaniem w minionych wiekach. Jego twórcy nawiązali do tradycji bydgoskiego przemysłu mydlarskiego. Odwiedzający uczestniczą w warsztatach mydlarskich i wracają do domu z wykonanym osobiście mydełkiem. Placówka mieści się w zabytkowej kamienicy w sąsiedztwie Starego Rynku i Wyspy Młyńskiej. Ma 5 lat. 

 

Bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

 

Nagrodami w dorocznym konkursie na najlepszy polski produkt turystyczny, którego celem jest wyróżnienie najciekawszych pomysłów i realizacji w tej dziedzinie, są Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej. Kandydatury zgłaszają regiony, Złoty Certyfikat jest dodatkowym uhonorowaniem placówki lub wydarzenia wyróżnionego już wcześniej certyfikatem zwykłym. Gala wręczenia certyfikatów odbyła się wczoraj (23 listopada) w Warszawie.

 

Certyfikaty POT zdobyły już wcześniej bydgoskie Exploseum, Bella Skyway Festival, Festyn Archeologiczny w Biskupinie, Chełmo, Żywe Muzeum Piernika, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, Fort IV w Toruniu, Wenecka Noc z Parowozami, Planetarium im. Dziewulskiego w Toruniu, Szlak Piastowski i bydgoska Wyspa Młyńska.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 listopada 2017 r.