Aktualności

Książnica Kopernikańska zaprasza

Książnica Kopernikańska zaprasza

Będąca po kapitalnym remoncie Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza czytelników także w wakacje. Od kilku tygodni biblioteka oferuje zdalny dostęp do ponad 800 tysięcy publikacji i dokumentów w ramach Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych „Academika”. Szereg wakacyjnych spotkań i zajęć organizują również filie książnicy. 

 

– Zakończona niedawno modernizacja to pierwsza tak duża inwestycja w siedzibie biblioteki. Zainstalowane systemy przeciwpożarowe i wentylacyjne stworzą optymalne warunki do przetrzymywania cennego księgozbioru – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Dzięki środkom z budżetu województwa budynek książnicy przy ulicy Słowackiego 8 w Toruniu przeszedł gruntowną modernizację. Wygospodarowano dodatkową powierzchnię magazynową, wzmocniono konstrukcję budynku, naprawiono stropy i ściany, a także wymieniono drzwi. Udało się także odnowić pomieszczenia działu zbiorów specjalnych – czytelnię i pokój starodruków. W całym budynku został zainstalowany nowoczesny system wentylacyjno-klimatyzacyjny, który zapewni mikroklimat o odpowiednich parametrach (temperatura od 14 do 16 stopni Celsjusza, wilgotność od 45 do 55 procent). Magazyny zostały wyposażone w system ochrony przeciwpożarowej i bezpośrednie połączenie ze strażą pożarną. Na każdej kondygnacji zamontowano czujniki dymu, drzwi przeciwdymowe i system gaszenia gazem. Zainstalowano także antywłamaniowy monitoring ruchu i obrazu.

W miesiącach wakacyjnych biblioteka jest otwarta w zmienionym układzie godzin. Czytelnia główna jest zamknięta do odwołania. Więcej informacji tutaj.

 

Od niedawna Książnica Kopernikańska jest biblioteką partnerską Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA. To innowacyjny projekt, który realizuje Biblioteka Narodowa we współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową. Zapewnia zdalny dostęp do ponad 800 tys. dokumentów – monografii, podręczników, skryptów i czasopism. Ich liczba stale rośnie. To wygodna alternatywa dla wypożyczeń międzybibliotecznych. Wysyłka pocztą została zastąpiona dostępem do zbiorów Biblioteki Narodowej za pomocą terminali. W Książnicy Kopernikańskiej taki terminal znajduje się w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym (parter). Korzystanie z Academiki jest bezpłatne.

 

Na szereg wydarzeń dla zapraszają w wakacje filie książnicy. Biblioteka przy ulicy Kościuszki organizuje „Wakacje z Kubusiem Puchatkiem”. Placówka przy Lelewela zaprasza na cykl spotkań „Filiobusem nr 6 zwiedzamy Europę”. Książnica przy Żwirki i Wigury organizuje spotkania dla miłośników gier planszowych, a filia przy Łyskowskiego zajęcia plastyczne dla dzieci. Na rozwiązywanie zagadek za pomocą książek, a także głośne czytanie dla dzieci zaprasza biblioteka przy Fałata. Wakacyjne zajęcia dla dzieci znalazły się także w ofercie filii przy Konstytucji 3 Maja.

 

  • Oferta zajęć w filiach Książnicy Kopernikańskiej tutaj.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu jest jednostką organizacyjną samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 lipca 2015 r.