Aktualności

Popiersie Fryderyka Chopina przed budynkiem Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, fot. Andrzej Goinski
Popiersie Fryderyka Chopina przed budynkiem Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, fot. Andrzej Goinski

Koncerty i spektakl na urodziny Chopina

Specjalnym koncertem w Szafarni oraz wyjątkowym spektaklem teatralnym w Izbicy Kujawskiej instytucje kultury w województwie uczczą przypadającą 1 marca 206. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zorganizował z okazji rocznicy narodzin kompozytora specjalny ,,Koncert urodzinowy”. Zabrzmią dwa koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina: Koncert f-moll op. 21 i Koncert fortepianowy e-moll op. 11. Wystąpią: Kinga Firlej-Kubica, Wojciech Kubica oraz kwartet smyczkowy w składzie: Magdalena Kling-Fender (I skrzypce), Dominika Przech (II skrzypce), Róża Wilczak-Płaziuk (altówka), Stanisław Firlej (wiolonczela). Koncert odbędzie się 28 lutego o godzinie 17. Niezmotoryzowani melomani mogą dotrzeć na koncert Chopin Busem. Więcej.

 

Okrągłą rocznicę urodzin mistrza muzyki romantycznej postanowił uczcić również Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej. Z tej okazji jednostka zaprasza na spektakl autorstwa Grzegorza Walczaka pt. ,,OBŁOCZNI, czyli sen Chopina” w reżyserii i wykonaniu autora oraz Olgierda Łukaszewicza i Henryka Talara. Przedstawienie zilustruje muzyka Fryderyka Chopina i Juliana Fontany w wykonaniu zespołu w składzie: Maria Pomianowska, Gwidon Cybulski i Ewa Beata Ossowska. Wydarzenie odbędzie się 26 lutego o godzinie 18.

 

Urodziny wielkiego kompozytora uczci też latem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, organizując koncert muzyki poważnej ,,Wieczór pod lipą” Wydarzenie odbędzie się 16 lipca na tarasie ogrodowym dworu w Kłóbce, początek o godz. 18.

 

Zarówno Kłóbka i Szafarnia, jak i Izbica Kujawska znalazły się na Kujawsko-Pomorskim Szlaku Fryderyka Chopina. Wyznaczają go miejsca w regionie, związane z życiem kompozytora. Więcej o Kujawsko-Pomorskim Szlaku Fryderyka Chopina na stronie Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

24 lutego 2016 r.