Aktualności

Inauguracja w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Inauguracja w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Koncertowa inauguracja w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

Kolejna uczelnia wyższa w regionie rozpoczęła rok akademicki. We wtorek (6 października) odbyła się uroczysta inauguracja w  Akademii Muzycznej w im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Wydarzenie uatrakcyjnił koncert z okazji inauguracji roku akademickiego 2020/2021 w wykonaniu zespołu Krzysztof Herdzin Quartet. Widzowie mogli usłyszeć m.in. utwory Fryderyka Chopina i Giuseppe Verdiego.  Wykład inauguracyjny wygłosił absolwent akademii Rafał Blechacz, pianista, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina.

 

Historia uczelni sięga lat 70. XX wieku. W 1974 roku władze centralne poparły pomysł powołania uczelni muzycznej w Bydgoszczy. Ówczesny dyrektor Filharmonii Andrzej Szwalbe zapewnił, o możliwości wydzielenia budżetu na rozpoczęcie działalności muzycznej szkoły wyższej. Po udzieleniu zgody przez Senat i rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, w Bydgoszczy powstała filia łódzkiej uczelni. 27 listopada 1979 roku jako  Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Bydgoszczy szkołą wyższa przyjęła imię kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Kilka lat później przemianowano ją na Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

 

Uczelnia kształci muzyków z tytułem licencjata, magistra sztuki oraz doktora sztuki. Podstawową dziedziną badań naukowych prowadzonych na uczelni jest nauka o muzyce, w tym teoria i historia muzyki, historia praktyki wykonawczej i kultura muzyczna regionu. Obecną kadrę dydaktyczną tworzy 189 osób, które kształcą 583 studentów z Polski i 28 z zagranicy. Szkoła posiada 7 kierunków i 44 specjalności. Wśród 166 absolwentów akademii są, poza Rafałem Blechaczem, między innymi  Paweł Wakarecy (pianista, finalista XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina) oraz pianista, kompozytor i dyrygent Krzysztof Herdzin.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami z inauguracji na UMK w Toruniu i w PUZ we Włocławku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

7 października 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 października 2020 r.

 

Inauguracja w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPInauguracja w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPInauguracja w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPInauguracja w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPInauguracja w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPInauguracja w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPInauguracja w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPInauguracja w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP