Aktualności

Uroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Uroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Nowa ścieżka rowerowa połączy powiaty toruński i golubsko-dobrzyński

W środę (7 października) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się podpisanie umowy na budowę ścieżek rowerowych na odcinkach Nawra–Kończewice w powiecie toruńskim (2 kilometry) oraz Zalesie-Sierakowo w powiecie golubsko-dobrzyńskim (11 kilometrów). Fragmenty te połączą się z już istniejącą ścieżką, dzięki czemu rowerzyści zyskają blisko 26-kilometrową trasę prowadzącą z Nawry przez Chełmżę, Pluskowęsy, Kiełbasin, Sierakowo do Kowalewa Pomorskiego. Inwestycję realizuje Zakład Drogowo-Budowlany z Rogowa (powiat toruński).

 

– Rower to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale też tani i praktyczny środek komunikacji, z którego mieszkańcy regionu korzystają coraz częściej. Bezpieczne i wygodne ścieżki zachęcają, by wybrać rower jako alternatywę dla samochodu. Naszym celem jest stworzenie spójnej sieci ścieżek rowerowych wzdłuż dróg wojewódzkich i tras komunikujących najważniejsze miejscowości w regionie. Dzisiejsze podpisanie umowy to kolejny krok w tym kierunku – mówi marszałek Piotr Całbecki.  

 

W uroczystości wzięli udział także wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, starosta toruński Marek Olszewski, burmistrz Kowalewa Pomorskiego Jacek Żurawski, wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki, dyrektor  Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski oraz wykonawca, prezes firmy budowlanej Krzysztof Wilczyński.

 

Budowa trasy rowerowej wzdłuż dróg wojewódzkich nr 551, 649 i 554 to kolejna inwestycja infrastrukturalna w regionie przygotowywana z myślą o rowerzystach i poprawie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Ścieżka skomunikuje Nawrę (powiat toruński) i Kowalewo Pomorskie (powiat golubsko-dobrzyński). Powstaną dwa nowe odcinki trasy, które zostaną włączone w już istniejącą ścieżką rowerową. Pierwszy (dwukilometrowy) prowadzić będzie z Nawry do Kończewic. Ważnym jego elementem będzie nowa kładka rowerowa na rzece Frybie. W Kończewicach ścieżka łączyć się będzie z wybudowaną w poprzednich latach trasą rowerową prowadzącą w kierunku Chełmży.

 

Drugi odcinek również łączyć się będzie z już istniejącą trasą rowerową. Początek tej jedenastokilometrowej ścieżki znajdzie się w miejscowości Zalesie. Droga prowadzić będzie przez Kiełbasin, Mlewo, Mlewiec, Srebrniki do Sierakowa, a stamtąd dalej, już istniejącą ścieżką w kierunku Kowalewa Pomorskiego wybudowaną w poprzednich latach. W trakcie budowy nowej trasy nad Toruńską Strugą w Mlewcu powstanie kładka. Nad autostradą A1 droga prowadzić będzie wiaduktem. Nowe ścieżki na całej długości pokryte zostaną masą bitumiczną.

 

Koszt zadania to ponad 11 milionów złotych. Inwestycja finansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa kujawsko-pomorskiego, a także wkładów własnych samorządów lokalnych.

 

W poprzednich latach wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 551 powstały ścieżki dla rowerzystów i pieszych między innymi na odcinkach Strzyżawa-Ostromecko, Dąbrowa Chełmińska-Unisław, a także w okolicach Nawry i Chełmży.

 

Inwestycja w liczbach

  • Długość całej trasy rowerowej, która powstanie z połączenia nowych odcinków z już istniejącymi (z Nawry do Kowalewa Pomorskiego) – około 26 km
  • Długość odcinka Nawra-Kończewice – 2 km
  • Długość odcinka Zalesie-Sierakowo – 11 km
  • Wartość inwestycji 11,13 mln zł
  • Gwarancja – 84 miesiące.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

7 października 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 października 2020 r.

 

Uroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPUroczystość podpisania umowy na budowę dwóch odcinków ścieżki rowerowej w powiatach toruńskim i golubsko-dobrzyńskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPMapka inwestycji