Aktualności

Uroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Uroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Nowy ZAZ w Przyjezierzu

Ósmy w naszym regionie Zakład Aktywności Zawodowej oficjalnie rozpoczyna działalność w Przyjezierzu (powiat mogileński). Prowadzona przez gminę Strzelno placówka zatrudnia 27 osób niepełnosprawnych. Kolejny ZAZ w Kujawsko-Pomorskiem powstanie jeszcze w tym roku we Włocławku.

 

Zakłady aktywności zawodowej są skuteczną formą prowadzenia rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Dają szansę na przygotowanie do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Wspieranie tego typu placówek, to jedno z zadań samorządu województwa. Urząd Marszałkowski pokrywa koszty ich funkcjonowania w ponad 90 procentach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Choć zajmują się wytwórczością i oferują różnego rodzaju usługi, zakłady aktywności zawodowej nie są zwykłymi firmami i rządzą się innymi mechanizmami niż zwykłe podmioty gospodarcze. Podstawową zasadą jest, że całość wypracowanego dochodu przeznacza się na realizacje misji, czyli społeczną i przede wszystkim zawodową rehabilitację zatrudnionych.

 

W naszym regionie działa już osiem takich placówek:

  • w Białych Błotach w powiecie bydgoskim,
  • w Brodnicy,
  • w Bydgoszczy,
  • w Drzonowie w powiecie chełmińskim,
  • w Radziejowie,
  • w Wąbrzeźnie
  • w Tucholi
  • w Strzelnie i Przyjezierzu.

 

 

Najnowszy, utworzony dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Zakład Aktywności Zawodowej w regionie rozpoczyna właśnie działalność w Strzelnie i Przyjezierzu w powiecie mogileńskim. Prowadzona przez samorząd Strzelna placówka zatrudnia 27 osób niepełnosprawnych (w tym 15 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i 12 ze stopniem umiarkowanym) oraz 12 osób obsługi. W Przyjezierzu ZAZ prowadzi położony nad jeziorem hotel z licznymi udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Oferuje usługi turystyczne, gastronomiczno-hotelowe, organizacyjno-szkoleniowe, pralnicze, terapeutyczno-rehabilitacyjne, parkingowe, remontowo-porządkowe, rolniczo-ogrodnicze i terapeutyczno-wytwórcze. W piątkowym (4 marca) uroczystym otwarciu ZAZ-u w Przyjezierzu wziął udział wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

 

Zakład Aktywności Zawodowej powstaje także we Włocławku. W placówce, na lokalizację której przewidziano budynek przy ulicy Łęgskiej 20, planuje się prowadzić usługi pralnicze, krawieckie, parkingowe oraz wynajem sali sportowo-konferencyjnej. W ZAZ powstaną stanowiska pracy dla 42 osób, w tym 34 osób z niepełnosprawnością. Planowany koszt utworzenia placówki to 8,7 miliona złotych.

 

Działalność ZAZ-ów z Kujaw i Pomorza promuje strona internetowa zaz.kujawsko-pomorskie.pl.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 lutego 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 7 marca 2016 r.

 

Uroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste otwarcie ZAZ-u w Przyjezierzu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl