Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białych Błotach, fot. Tymon Markowski
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białych Błotach, fot. Tymon Markowski

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W regionie obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbyły się między innymi w Bydgoszczy, Toruniu, Białych Błotach i Chełmży.

 

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest ustanowionym w 2011 roku świętem państwowym poświęconym pamięci żołnierzy niepodległościowego podziemia.

 

W niedzielę (28 lutego) obchody odbyły się w gminie Białe Błota oraz w Chełmży. W Trzcińcu w gminie Białe Błota uczestnicy uroczystości, wśród nich wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, posadzili 20 dębów pamięci w Alei Żołnierzy Wyklętych. Następnie odbyła się uroczysta msza święta w kościele w Białych Błotach, a po niej uroczysty apel pod pomnikiem przy gimnazjum. W obchody wpisały się także Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Biegach Przełajowych oraz III Ogólnopolski Bieg Niezłomnych.

 

Niedzielne uroczystości w Chełmży rozpoczęły się mszą świętą w intencji kapitana Mieczysława Szczepańskiego i Żołnierzy Wyklętych w bazylice Trójcy Świętej. Odbył się także apel przy tablicy poświęconej pamięci M. Szczepańskiego. W chełmżyńskie obchody wpisały się także recital Macieja Różyckiego w Ośrodku Kultury, inscenizacja historyczna uczniów Gimnazjum nr 1, spotkanie z redaktorami i promocja nowego kwartalnika „Wyklęci” oraz aukcja i kwesta na rzecz ekshumacji Żołnierzy Wyklętych.

Bydgoskie uroczystości organizowane przez wojewodę kujawsko-pomorskiego oraz gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej odbyły się we wtorek (1 marca). Rozpoczęła je msza święta w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Godzinę później uczestnicy uroczystości oddali hołd Żołnierzom Wyklętym przy ścianie pamięci na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kcyńskiej. Została również otwarta wystawa „Milcząc, wołają” na parkingu przed Urzędem Wojewódzkim.

 

Również we wtorek (1 marca) odbyły się toruńskie obchody organizowane przez władze miasta oraz Garnizon Toruń. Rozpoczęły się uroczystością wojskową pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy al. Solidarności. Wieczorem odbyła się msza święta w kościele WNMP. W obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Toruniu wpisał się także niedzielny (28 lutego) bieg Tropem Wilczym w lasku przy ul. Bema i prelekcja organizowana przez Fundację Niezłomni w Auli Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej, poświęcona identyfikacji ofiar komunistycznego terroru. Kolejne wydarzenie to zaplanowana na 12 marca impreza na toruńskiej Barbarce, w programie której znalazły się między innymi gra terenowo-sprawnościowa oraz opowieści o Żołnierzach Wyklętych i ich historii.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 lutego 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 2 marca 2016 r.

 

Sadzenie dębów pamięci w Alei Żołnierzy Wyklętych, fot. Tymon MarkowskiSadzenie dębów pamięci w Alei Żołnierzy Wyklętych, fot. Tymon MarkowskiSadzenie dębów pamięci w Alei Żołnierzy Wyklętych, fot. Tymon MarkowskiSadzenie dębów pamięci w Alei Żołnierzy Wyklętych, fot. Tymon MarkowskiSadzenie dębów pamięci w Alei Żołnierzy Wyklętych, fot. Tymon MarkowskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białych Błotach, fot. Tymon MarkowskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białych Błotach, fot. Tymon MarkowskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białych Błotach, fot. Tymon MarkowskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białych Błotach, fot. Tymon MarkowskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białych Błotach, fot. Tymon MarkowskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białych Błotach, fot. Tymon MarkowskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białych Błotach, fot. Tymon MarkowskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białych Błotach, fot. Tymon MarkowskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białych Błotach, fot. Tymon MarkowskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński