Aktualności

Odrestaurowany dwór w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński
Odrestaurowany dwór w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński

Kłóbka – Zabytek Zadbany 2016!

Odrestaurowany zespół dworsko-pałacowy Orpiszewskich w Kłóbce został doceniony w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2016”. Administrujące obiektem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku otrzymało nagrodę w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu”.

 

– Gdy przed laty odwiedziłem Kłóbkę pierwszy raz, zrujnowany dwór i otaczający go park wywarły na mnie ogromne wrażenie. W 2010 kompleks został zakupiony przez samorząd województwa. Od tego czasu systematycznie przekazujemy środki na jego renowację. Dziś to kolejna perła na turystycznej mapie województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

„Zabytek Zadbany” jest corocznym konkursem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków i Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jego cel to promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. W tym roku do konkursu zgłoszono 46 obiektów z 14 województw. Do nagród nominowano 19 obiektów w 5 kategoriach. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 20 kwietnia podczas uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Zakopanem.

 

Dwór w Kłóbce przed renowacją, fot. MZKID we Włocławku Dwór w Kłóbce po renowacji, fot. MZKID we Włocławku

Dwór w Kłóbce przed i po renowacji, fot. MZKID we Włocławku

 

Dwór w Kłóbce był jednym z czterech zabytków nominowanych do nagrody w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu”. Jury doceniło realizację kompleksowego projektu rewaloryzacji założenia dawnej siedziby ziemiańskiej – dworu wraz z parkiem krajobrazowym.

 

Kłóbecki zabytek związany jest z postacią Marii Orpiszewskiej z domu Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego, która mieszkała tu w ostatnich latach życia. Autorem projektu rewitalizacji dworu jest architekt Wanda Grodzka z Zakładu Usług Technicznych w Gdańsku. W ramach prac renowacyjnych przeprowadzono rekonstrukcję starszej, parterowej części domu i rewaloryzację skrzydła pałacowego, odtworzono też pierwotny układ przestrzenno-funkcjonalny rezydencji. W starannie odtworzonych wnętrzach można oglądać dzieła sztuki, meble i inne przedmioty z różnych kolekcji administrującego obiektem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a także obiekty zakupione lub pozyskane przez muzeum. Przeprowadzono także renowację parku dworskiego: odtworzono układ funkcjonalny i komunikacyjny parku, zadbano o stare drzewa oraz zrekonstruowano dawny system hydrologiczny oraz kompozycje nowych stref zieleni.

 

Tytuł „Zabytku Zadbanego 2016” dla zespołu dworsko-pałacowego w Kłóbce, to kolejne wyróżnienie dla samorządowych instytucji województwa za działalność na rzecz konserwacji, ochrony i promocji zabytków oraz dziedzictwa kulturowego. W 2014 roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego otrzymał wyróżnienie specjalne w prestiżowym konkursie Unii Europejskiej „Europa Nostra Awards” (więcej). Nagrody za najważniejsze, najlepiej przeprowadzone regionalne przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie przyznaje też samorząd województwa (czytaj: Hereditas Saeculorum).

 

Więcej o renowacji dworu w Kłóbce w materiałach:

 

Czytaj też: Pieniądze na restaurację zabytków

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 kwietnia 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2016 r.