Aktualności

Wnętrze dworu w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński
Wnętrze dworu w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński

Kłóbka pachnie tymiankiem

Zapraszamy do odrestaurowanego dworu Orpiszewskich w Kłóbce w powiecie włocławskim i położonego w jego sąsiedztwie kujawskiego skansenu wiejskiego. Miejsce łączy się z legendą romantycznej miłości Fryderyka Chopina. W starannie odtworzonych pałacowych wnętrzach można oglądać dzieła sztuki, meble i inne przedmioty z różnych kolekcji administrującego obiektem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a także obiekty zakupione lub pozyskane przez muzeum specjalnie z myślą o kłóbeckim kompleksie. Tuż obok, w ogródkach tradycyjnej kujawskiej wsi, pachną lawenda, tymianek i lubczyk.

 

Dwór związany jest z postacią Marii Orpiszewskiej de domo Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego, która mieszkała tu w ostatnich latach życia. Położone w pobliżu istniejącego skansenu wiejskiego dwór i otaczający go park były w ruinie kiedy latem 2010 zostały zakupione przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Przeprowadzono rekonstrukcję starszej, parterowej części domu i rewaloryzację skrzydła pałacowego, odtworzono też pierwotny układ przestrzenno-funkcjonalny rezydencji. Prace restauracyjne zostały docenione i nagrodzone w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany 2016”.

 

Obrazy narzeczonej Chopina

 

– Gdy przed laty zobaczyłem Kłóbkę po raz pierwszy, zrujnowany dwór i otaczający go zaniedbany park zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Dziś jest to jedna z pereł na turystycznej mapie Kujaw i Pomorza  – zachęca marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

 

W starszej część dworu muzealnicy krok po kroku odtworzyli wystrój ziemiańskiej siedziby z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Ponieważ z oryginalnego wyposażenia nie zachowało się niemal nic, trafiły tu podobne stylistycznie zabytkowe przedmioty, dobrane starannie na podstawie zachowanych opisów i wywiadów, także w wyniku kwerendy i poszukiwań na rynku dzieł sztuki, jak na przykład „Pejzaż fantastyczny” i „Pejzaż z owcami i kozami” Philipa Petera Roosa znanego jako Rosa da Tivoli.

 

Nowsze, wzniesione w XIX wieku klasycystyczne skrzydło pałacu mieści pamiątki po Marii Wodzińskiej Orpiszewskiej. Znajdują się tu między innymi namalowane przez nią obrazy, szkice, rękopisy i należące do niej pianino. Ekspozycja składa się z dwóch segmentów – w pierwszym poznajemy młodą Marię Wodzińską, z czasów gdy przyjaźniła się z Chopinem i Słowackim; druga, poświęcona dojrzałej już artystce i kobiecie, obejmuje okres jej obu małżeństw i ostatnie lata spędzone właśnie w Kłóbce. Trzecią częścią ekspozycji są piwnice, w których można zobaczyć jak wyglądały dworska kuchnia, spiżarnie i pralnia. Tego lata ogród i park dworski można oglądać niemal w pełnej krasie.

 

Drewniana wieś „jak żywa”

 

Wiejska część kłóbeckiego parku etnograficznego to trzy tradycyjne chłopskie zagrody – takie w jakich mieszkali włościanie w naszej części Europy jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Dwie zostały przeniesione z Kujaw, jedna z ziemi dobrzyńskiej. Obok zrekonstruowano wiatrak mielący zboże, kuźnię i warsztat garncarski oraz remizę strażacką, szkołę i karczmę. Wszystko otoczone jest sadami i ogródkami, są tu też zwierzęta domowe i hodowlane.

 

Całość można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10.00-18.00, wyłącznie z przewodnikiem.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 lipca 2016 r. 

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2016 r.