Aktualności

O kawaleryjskiej historii Grudziądza przypomina pomnik ułana z dziewczyną, fot. Mikołaj Kuras
O kawaleryjskiej historii Grudziądza przypomina pomnik ułana z dziewczyną, fot. Mikołaj Kuras

Kawaleryjskie spotkanie w Grudziądzu

W Grudziądzu odbywa się spotkanie kawalerzystów II RP, ich rodzin i miłośników kawalerii. Organizatorem corocznego wydarzenia jest Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej.

 

Spotkanie rozpoczęło się w piątek (18 sierpnia) złożeniem kwiatów przy tablicy Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii, na grobie gen. Stefana de Castenedolo Kasprzyckiego i przy pomniku  ks. prałata, rtm. Zdzisława Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich w 10. rocznicę śmierci. W przeciągu trzech dni (18-20 sierpnia) organizatorzy zaplanowali prezentację archiwalnych fotografii, widowisko kawaleryjskie, wizytę w 8. Grudziądzkim  Batalionie Walki Radioelektronicznej, złożenie kwiatów przy obelisku gen. Tadeusza Bora Komorowskiego, mszę w bazylice kolegiackiej, wręczenie odznak honorowych fundacji i  koncert w wykonaniu zespołu Arte Con Brio. Więcej informacji w wydarzeniu na stronie Urzędu Miasta Grudziądza.

 

W okresie międzywojennym w Grudziądzu znajdowało się Centrum Wyszkolenia Kawalerii (CWKaw.), w którym wyszkolono kilka tysięcy oficerów i podchorążych rezerwy, służących w pułkach kawalerii II Rzeczypospolitej Polskiej, a później walczących na frontach II wojny światowe. Z tego powodu Grudziądz nazywany był stolicą polskiej kawalerii.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 sierpnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia 2017 r.