Aktualności

Zniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu Lubostroń
Zniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu Lubostroń

Solidarni z dotkniętymi skutkami nawałnic

Ewakuowane ze swoich domów rodziny, zerwane dachy, wyrwane z korzeniami i połamane drzewa, lokalne podtopienia, zniszczone drogi – tak wygląda sytuacja w pięciu najbardziej dotkniętych przez sierpniowe nawałnice powiatach naszego województwa. Marszałek Piotr Całbecki, który w środę i czwartek wizytował tereny objęte największymi zniszczeniami, zapowiedział m.in. wsparcie na obudowę domów dla szczególnie poszkodowanych.

 

– Jestem pod wrażeniem ogromu zniszczeń, ale też wielkiej zaradności i skuteczności działań lokalnych społeczności, pod wrażeniem współpracy i samopomocy. Naszą rolą jest tu udzielenie możliwie jak najdalej idącego wsparcia – podkreśla gospodarz województwa.

 

W Kujawsko-Pomorskiem najbardziej ucierpiały powiaty tucholski, bydgoski, sępoleński, żniński i nakielski i to w nich zniszczenia są największe. Samorząd województwa jeszcze wczoraj przekazał samorządom lokalnym w tych rejonach oraz uczestniczących w wielkim sprzątaniu skutków szalejącego żywiołu jednostkom Straży Pożarnej 460 plandek do doraźnego pokrycia zawalonych lub zerwanych dachów. Następny w kolejności będzie przekazywany sprzęt do usuwania przewróconych drzew z posesji i dróg – przede wszystkim piły mechaniczne.

 

Osoby i rodziny w najtrudniejszej sytuacji otrzymają pomoc materialną od samorządu województwa – w postaci zapomóg, środków na wyprawki szkolne dla dzieci oraz dotacji na odbudowę zniszczonych domów. Będziemy też udostępniać agregaty prądotwórcze. Szczegóły dystrybucji wsparcia są obecnie ustalane, konkretne informacje na ten temat podamy w poniedziałek.

 

Jeszcze w miniony piątek w nocy rozpoczęły usuwanie skutków nawałnic marszałkowskie służby drogowe. Dzięki ich sprawności wszystkie drogi wojewódzkie były przejezdne już o 5 rano w sobotę, choć w samym tylko powiecie tucholskim drogi tarasowało 270 różnej wielkości drzew. Obecnie nadal trwa usuwanie wiatrołomów i połamanych konarów, czyszczenie nawierzchni z naniesionego błota i uzupełnianie w niej ubytków, a także naprawa i uzupełnianie zniszczonych znaków drogowych. Zarząd Dróg Wojewódzkich zachęca mieszkańców do korzystania z leżącego przy drogach drewna na własne potrzeby, pod warunkiem zachowania bezpieczeństwa i wcześniejszego poinformowania właściwego rejonu dróg wojewódzkich (telefony i adresy e-meilowe na stronie ZDW: http://www.zdw-bydgoszcz.pl/zdw-w-bydgoszczy.html ).  

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 sierpnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2017 r.

 

Marszałek Piotr Całbecki wizytował tereny objęte największymi zniszczeniami, fot. Łukasz Kwiatkowski/Starostwo Powiatowe w ŻninieMarszałek Piotr Całbecki wizytował tereny objęte największymi zniszczeniami, fot. Łukasz Kwiatkowski/Starostwo Powiatowe w ŻninieMarszałek Piotr Całbecki wizytował tereny objęte największymi zniszczeniami, fot. Łukasz Kwiatkowski/Starostwo Powiatowe w ŻninieMarszałek Piotr Całbecki wizytował tereny objęte największymi zniszczeniami, fot. Łukasz Kwiatkowski/Starostwo Powiatowe w ŻninieMarszałek Piotr Całbecki wizytował tereny objęte największymi zniszczeniami, fot. Łukasz Kwiatkowski/Starostwo Powiatowe w ŻninieMarszałek Piotr Całbecki wizytował tereny objęte największymi zniszczeniami, fot. Łukasz Kwiatkowski/Starostwo Powiatowe w ŻninieMarszałek Piotr Całbecki wizytował tereny objęte największymi zniszczeniami, fot. Łukasz Kwiatkowski/Starostwo Powiatowe w ŻninieMarszałek Piotr Całbecki wizytował tereny objęte największymi zniszczeniami, fot. Łukasz Kwiatkowski/Starostwo Powiatowe w ŻninieZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu LubostrońZniszczony przez nawałnicę park pałacowy w Lubostroniu, fot. z archiwum Pałacu Lubostroń

 

 

fot. Maciej Bórfot. Maciej Bórfot. archiwum Starostwa Powiatowego w Tucholifot. archiwum Starostwa Powiatowego w Tucholifot. archiwum Starostwa Powiatowego w Tucholifot. archiwum ZDWfot. archiwum ZDWfot. archiwum ZDWfot. archiwum ZDW