Aktualności

Uroczystości rocznicowe, 19.08.2015, Brzoza, fot. Andrzej Goiński
Uroczystości rocznicowe, 19.08.2015, Brzoza, fot. Andrzej Goiński

Rocznica katastrofy kolejowej pod Otłoczynem

W sobotę (19 sierpnia) minęła 37 rocznica  największej katastrofy w historii polskich kolei, zderzenia rozpędzonych pociągów w miejscowości Brzoza niedaleko Torunia.

 

19 sierpnia 1980 roku, tuż przed świtem, ze stacji Toruń Główny rusza w kierunku Włocławka o pół godziny spóźniony osobowy pociąg pospieszny z Kołobrzegu do Łodzi. Jest 4.18. Dwie minuty później w przeciwnym kierunku wyjeżdża pociąg towarowy z Otłoczyna, którego maszynista, zmęczony po dwudziestokilkugodzinnej służbie, ignoruje znak „stój!” na semaforze i, prując rozjazd krzyżowy, wjeżdża pod prąd na lewy tor, po którym zdąża mu naprzeciw osobowy. Błąd maszynisty towarowca sygnalizują automatyczne urządzenia sterowania ruchem, błyskawicznie dowiadują się o nim kierujący ruchem w tym rejonie dyżurni. Nic jednak nie można zrobić, kierujący pociągami nie mają bowiem żadnych środków łączności. O 4.30, w wąwozie na wysokości miejscowości Brzoza, dochodzi do zderzenia. W katastrofie ginie 67 osób.

 

W sobotę o godzinie 12 odprawiona została msza święta w intencji ofiar katastrofy kolejowej w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie. W imieniu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego członek zarządu województwa Sławomir Kopyść przed pomnikiem upamiętniającym ofiary zapalił znicz i złożył kwiaty.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 sierpnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia 2017 r.