Aktualności

Fot. Remigiusz Stasiak

Konferencja katyńska w Toruniu

Zbrodnia katyńska oraz związanie z nią badania historyków i archeologów były tematem wczorajszej (14 kwietnia) konferencji naukowej „Charków-Katyń-Twer-Bykownia”, zorganizowanej w toruńskim Dworze Artusa przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej. Wśród prelegentów znalazła się czołówka badaczy zajmującymi się tymi zagadnieniami. Samorząd województwa dotował to ważne wydarzenie naukowe. W sesji uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Wykład otwarcia wygłosiŁ prof. Andrzej Kola z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który (w latach 1994-1996) kierował ekipą polskich archeologów prowadzących badania w miejscu pochowania zamordowanych polskich oficerów w Charkowie, a także pracami ekshumacyjnymi na terenie cmentarza w Bykowni na Ukrainie. Właśnie archeologia cmentarza katyńskiego w Kijowie-Bykowni była tematem jego wystąpienia.

Referaty wygłosili również miedzy innymi prof. Maria Blombergowa i prof. Marian Głosek z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Andrij Amons z ukraińskiej Prokuratury Wojskowej, a także mieszkająca stale w Nowym Jorku Krystyna Piórkowska, autorka książki „Anglojęzyczni świadkowie Katynia”, która jest efektem jej badań w archiwach państwowych USA. Obrady poprowadził prof. Jan Sziling z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.

Program konferencji, która odbywa się w 75. rocznicę  mordu katyńskiego, na stronie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej tutaj

 
Fot. Remigiusz Stasiak
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

14 kwietnia 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2015 r.