Aktualności

Kamień Pamięci w Łubiance, fot. Mikołaj Kuras
Kamień Pamięci w Łubiance, fot. Mikołaj Kuras

Kamień Pamięci w Łubiance

W sobotę (5 września) przed Urzędem Gminy w Łubiance odsłonięto Kamień Pamięci  dedykowany działaczom chłopskim, założycielom gminy. W uroczystości wziął udział marszałek Piotr Całbecki.

 

Kamień Pamięci jest wyrazem wdzięczności mieszkańców miejscowości za trud tworzenia podstaw funkcjonowania gminy Łubianka, w początkowym okresie jej istnienia, podjęty przez ich poprzedników.

 

Inicjatywa uhonorowania założycieli gminy miała charakter obywatelski i uzyskała poparcie władz samorządowych gminy. Forma upamiętnienia została wybrana przez specjalnie utworzony z tej okazji komitet inicjatywny.

 

W tym roku gmina Łubianka obchodzi 81 rok swojego istnienia. Podczas zeszłorocznej, jubileuszowej uroczystości marszałek Piotr Całbecki został uhonorowany medalem za zaangażowanie na rzecz rozwoju gminy. Więcej na ten temat.

 

Łubianka jest siedzibą rolniczej gminy, leżącej w powiecie toruńskim, na północny-zachód od Torunia. Na jej terenie, w Zamku Bierzgłowskim, znajduje się gotycki zamek, jedna z najstarszych odbudowanych obronnych budowli krzyżackich.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 września 2015 r.

 

Kamień Pamięci wŁubiance, fot. Mikołaj KurasKamień Pamięci wŁubiance, fot. Mikołaj KurasKamień Pamięci wŁubiance, fot. Mikołaj KurasKamień Pamięci wŁubiance, fot. Mikołaj Kuras