Aktualności

Obchody Święta Województwa, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Obchody Święta Województwa, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Astrofestiwal, koncert i fiesta balonowa – weekend w Toruniu

Najbliższy weekend to obchody Święta Województwa w grodzie Kopernika. Od piątku do niedzieli odbędzie się fiesta balonowa, sobotnie popołudnie upłynie pod znakiem Astrofestiwalu, a wieczorem polskie i ukraińskie gwiazdy zaśpiewają „Pod wspólnym niebem”. Za nami już imprezy w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Grudziądzu i we Włocławku.

Już w sobotę zapraszam do Torunia, gdzie będziemy mogli uczestniczyć w fantastycznym wydarzeniu, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie, a na scenie wystąpi plejada gwiazd. Niech to kujawsko-pomorskie niebo będzie przestrzenią spokoju, bezpieczeństwa i wspólnego świętowania – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Astrofestiwal

Uliczki toruńskiego Starego Miasta od godziny 15 w sobotę (11 czerwca) będą pełne atrakcji przygotowanych w ramach Astrofestiwalu. W Galaktykach Zdrowia i Smaku, Sztuki, Eksperymentów i Zabawy znajdziemy między innymi mobilne planetarium, symulatory lotów kosmicznych, wystawy astrofotografii, warsztaty plastyczne, porady medyczne i masaże. (plakat-PDF) Szczegółowe informacje na stronie Astrofestiwalu.

Koncert „Pod wspólnym niebem”

Tematem przewodnim tradycyjnie będą piosenki nawiązujące do nieba, gwiazd i kosmosu, czyli tego, co łączy ludzi niezależnie od wieku, przekonań i szerokości geograficznej. W tym roku impreza będzie miała szczególny charakter. Od godziny 21 na scenie za Urzędem Marszałkowskim pojawią się bowiem nie tylko polskie gwiazdy, takie jak Baranovski, Mela Koteluk, Szczyl, Natalia Przybysz, Piotr Rogucki, Ewa Bem, Margaret i Mariusz Lubomski, ale też ukraińskie wokalistki Dakooka oraz zwyciężczyni Konkursu Eurowizji w 2016 roku Jamala. Koncert poprowadzi Maciej Orłoś, aranżacje przygotował laureat Fryderyka 2017 Jan Smoczyński. (plakat-PDF)

V Regionalna Fiesta Balonowa o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Balony wylatywać będą od piątku (od godziny 17) do niedzieli z terenu Aeroklubu Pomorskiego. Pokaz balonów planowany jest na placu cyrkowym przy ul. Przy Skarpie 10 w piątek, a przejazd samochodów z włączonymi palnikami w sobotę. W tym roku we Fieście udział weźmie kilkanaście polskich drużyn.

W Skrwilnie (powiat rypiński) 10 czerwca (piątek) rozegrane zostaną Piłkarskie Mistrzostwa Świata Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Mobilna wystawa Galerii RUSZ

W czasie Święta Województwa na ulicach Włocławka, Inowrocławia, Świecia, Grudziądza, Bydgoszczy i Torunia pojawiły się też mobilne billboardy przygotowane przez Galerię RUSZ. Wspólnie będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie Czego najbardziej nam potrzeba w obecnych, trudnych czasach?”. 10 i 11 czerwca wystawę będzie można oglądać na ulicach Torunia.

Zapowiedzi i relacje na żywo z wydarzeń można śledzić na facebookowym profilu Kujaw i Pomorza.

Czytaj także:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

9 czerwca 2022 r.

Obchody Święta Województwa, fot. Szymon Zdziebło/tarangota.pl dla UMWKPObchody Święta Województwa, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPObchody Święta Województwa, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPObchody Święta Województwa, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPObchody Święta Województwa, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP