Aktualności

Piknik sportowy podsumowujący start bydgoskiego klubu w Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Piknik sportowy podsumowujący start bydgoskiego klubu w Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Wioślarze RTW LOTTO Bydgostia po raz trzydziesty Drużynowym Mistrzem Polski!

W poniedziałek (6 czerwca) na nowoczesnej przystani wioślarskiej RTW LOTTO Bydgostia odbył się piknik sportowy podsumowujący start bydgoskiego klubu w Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu. Na torze Malta zawodnicy RTW zdobyli 14 medali (6 złotych, 2 srebrne i 6 brązowych), czym przypieczętowali trzydzieste z rzędu Drużynowe Mistrzostwo Polski. Podczas pikniku po raz ostatni w roli prezesa Bydgostii wystąpił Zygfryd Żurawski, który ogłosił przekazanie sterów młodszemu pokoleniu.

 

Zygfryd Żurawski to twórca potęgi bydgoskich wioseł, który kierował klubem przez 31 lat. W czasie jego prezesury wioślarze Bydgostii odnieśli bezprzykładne w skali kraju i świata sukcesy. Dość powiedzieć, że z kolejnych pięciu igrzysk – Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016 zawodnicy klubu wracali z olimpijskimi medalami (3 złote, 1 srebrny, 2 brązowe). Takiej serii nie miał żaden polski klub sportowy! RTW LOTTO Bydgostia to taki wioślarski Real Madryt – wychowuje sportowe talenty, ale też przyciąga „kandydatów na mistrzów” z kraju. To dzięki pracy i wysiłkowi prezesa Żurawskiego wioślarze RTW mieli odpowiednie warunki by sięgać po sportowe mistrzostwo. 


– Od dłuższego czasu nosiłem się z tym zamiarem, ale impuls do podjęcia decyzji dały mi wnuki
– mówi Zygfryd Żurawski. – Siedziałem i pisałem przy komputerze kolejne pismo klubowe, a oni kilka raz prosili, żebym z nimi pobawił się klockami. W końcu usłyszałem: – Dziadku, czy ty wiesz, że dzieci są najważniejsze!? To właściwy moment, klub ma znakomitą bazę sportową – nowoczesną przystań, świetną kadrę szkoleniową, sukcesy sportowe. Czas przekazać stery młodszym, ze świeżym spojrzeniem. Oczywiście nie wycofuję się całkowicie z wioślarstwa, nadal będę wspierał Bydgostię, zaglądał do klubu, ale już jako prezes honorowy.

 

Podczas pikniku list gratulacyjny od marszałka Piotra Całbeckiego przekazali Zygfrydowi Żurawskiemu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i radny sejmiku Roman Jasiakiewicz.

Prezes Żurawski za sukcesy organizacyjne i sportowe otrzymał już wszystkie możliwe medale przyznawane przez samorząd województwa z Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis włącznie – powiedział Zbigniew Ostrowski.  – Dziś w imieniu mieszkańców województwa mówimy skromne: dziękujemy. Dziękujemy za stworzenie niezwykłego klubu, za podmiotowe traktowanie zawodników i za wychowanie młodzieży.

 

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

 

8 czerwca 2022 r.

 

Piknik sportowy podsumowujący start bydgoskiego klubu w Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPiknik sportowy podsumowujący start bydgoskiego klubu w Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPiknik sportowy podsumowujący start bydgoskiego klubu w Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPiknik sportowy podsumowujący start bydgoskiego klubu w Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPiknik sportowy podsumowujący start bydgoskiego klubu w Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPiknik sportowy podsumowujący start bydgoskiego klubu w Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPiknik sportowy podsumowujący start bydgoskiego klubu w Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPiknik sportowy podsumowujący start bydgoskiego klubu w Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPPiknik sportowy podsumowujący start bydgoskiego klubu w Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP