Aktualności

50. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
50. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jubileuszowy turniej rycerski na zamku w Golubiu-Dobrzyniu (zdjęcia)

Turnieje kruszenia kopii, gonitwy konne i pokazy kaskaderskie – miniony weekend (3-5 lipca) na golubskim zamku odbył się pod znakiem 50. Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego. W uroczystym otwarciu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego był partnerem głównym wydarzenia.

Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu od pół wieku przyciąga miłośników historii z całej Polski. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez naszego województwa i jest jedną z jego najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – To nie tylko widowiskowe pojedynki i pokazy, ale także żywa lekcja historii oraz doskonała okazja do rodzinnego spędzenia czasu. 

Wydarzenie zainaugurowało przejście orszaku rycerskiego na golubski rynek. Po uroczystym otwarciu turnieju i prezentacji drużyn odbyły się eliminacje turniejów zręcznościowego, kuszniczego i łuczniczego oraz turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych i potyczki par. Zwieńczeniem soboty był wieczorny pokaz kaskaderski „Koń i ogień – dwa żywioły”. Finały wszystkich konkurencji oraz zakończenie turnieju odbyły się w niedzielę. Wśród wydarzeń towarzyszących były inscenizacje historyczne, walki na miecze i tarcze, żywe lekcje historii, turnieje najmłodszych uczestników, a także średniowieczny jarmark i pokazy Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

3 lipca 2026 r.
Ostatnia aktualizacja: 6 lipca 2026 r.