Aktualności

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Jubileusz toruńskich fizyków

Pracownicy i studenci Instytutu Fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu świętują 70-lecie działalności jednostki. Uroczystości jubileuszowe połączone z okolicznościową sesją, wystawą i zwiedzaniem laboratoriów odbyły się w czwartek (3 marca).

 

Instytut Fizyki działa w strukturze Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Tworzy go dziewięć zakładów badawczych oraz kilkanaście pracowni dydaktycznych. W instytucie pracuje 125 osób, w tym 97 pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych. Prawie wszystkie kierunki prowadzonych obecnie badań wiążą się z fizyką atomowo-molekularną, spektroskopią i optyką. Od kilku lat uprawianych jest też szereg nowoczesnych gałęzi fizyki i dziedzin pokrewnych, jak np. optoelektronika, fotonika, czy bioinformatyka.

 

Od 2001 roku działa Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej FAMO – międzyuczelniana jednostka badawcza mająca na celu umożliwienie prowadzenia w Polsce doświadczalnych badań na światowym poziomie z zakresu fizyki atomowej, molekularnej i optycznej. W roku 2011 Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej powiększył się o jedyne w Polsce Centrum Optyki Kwantowej. Budynek przy ul. Grudziądzkiej 5, w który mieści się wydział, nosi imię Aleksandra Jabłońskiego, pierwszego kierownika Katedry Fizyki Doświadczalnej.

 

W ramach czwartkowych (3 marca) obchodów jubileuszu instytutu odbyła się sesja naukowa (godzina 12.15) poświęcona dokonaniom toruńskich fizyków. Można też było zwiedzać laboratoria Instytutu. Wieczorem odbyło się spotkanie w Atrium Instytutu Fizyki. W programie m.in. wystawa fotografii, koncert kapeli wydziałowej, wspomnienia.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 marca 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 4 marca 2016 r.