Aktualności

Koncert jubileuszowy Chóru Kameralnego bydgoskiej AM, fot. Tymon Markowski
Koncert jubileuszowy Chóru Kameralnego bydgoskiej AM, fot. Tymon Markowski

Jubileusz chóru akademii

Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod dyrekcją Janusza Staneckiego świętował 30-lecie istnienia. Jubileuszowa gala, z uroczystym koncertem w Filharmonii Pomorskiej, odbyła się sobotę (23 stycznia).

 

Zespół powstał w 1986 roku, jego członkami są aktualni studenci wydziałów dyrygentury, jazzu i edukacji muzycznej, kompozycji, teorii muzyki i reżyserii dźwięku oraz instrumentalnego. Od 30 lat z powodzeniem uczestniczy w życiu kulturalnym uczelni, miasta i województwa. Koncertował m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii, Rosji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, we Włoszech, a także w Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Z okazji jubileuszu wydano książkę na temat dokonań i osiągnięć bydgoskich chórzystów.

 

W programie sobotniego koncertu znalazły się utwory na chór a cappella Purcella, Jasińskiego, Wiechowicza i Szymona Godziemby-Trytka, a także Magnificat Bacha. Dyrygowali profesor Janusz Stanecki oraz Magdalena Filipska i Łukasz Hermanowicz. Patronem honorowym wydarzenia był rektor Akademii Muzycznej prof. Jerzy Kaszuba. Jubileusz był okazją do spotkania byłych chórzystów, absolwentów bydgoskiej uczelni.

 

Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 stycznia 2016 r.

 

Koncert jubileuszowy Chóru Kameralnego bydgoskiej AM, fot. Tymon MarkowskiKoncert jubileuszowy Chóru Kameralnego bydgoskiej AM, fot. Tymon MarkowskiKoncert jubileuszowy Chóru Kameralnego bydgoskiej AM, fot. Tymon MarkowskiKoncert jubileuszowy Chóru Kameralnego bydgoskiej AM, fot. Tymon MarkowskiChór Kameralny bydgoskiej AM na ubiegłorocznym Cork International Choral Festival w Irlandii, fot. z archiwum zespołu