Aktualności

Fot. Daniel Pach
Fot. Daniel Pach

Jak wpływać na ład w przestrzeni

Architekci i urbaniści, planiści, prawnicy, specjaliści w dziedzinie ekologii krajobrazu i samorządowcy uczestniczyli w odbywającej się 28 listopada w Urzędzie Marszałkowskim konferencji na temat tego, jak tworzone lokalnie prawo może wpływać na ład w przestrzeni. Debata dotyczyła m. in.  społecznej partycypacji w kształtowaniu przestrzeni i planowaniu rozwoju.

 

Podczas spotkania zaprezentowany został raport „Kształtowanie ładu przestrzennego w województwie kujawsko-pomorskim. Diagnoza i działania”. Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego stworzył go interdyscyplinarny zespół naukowców i praktyków pod kierunkiem doktora Leszka Kozłowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na trzystu stronach dokument przedstawia stan przestrzeni w naszym województwie i istniejące problemy ładu przestrzennego. Pozycja ta rozpoczyna cykl działań marszałkowskiej administracji na rzecz poprawy sytuacji w tej dziedzinie, istotnie wpływającej na jakość życia mieszkańców.

 

W sesji plenarnej wystąpił m. in. prof. Jacek Szlachta z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, który mówił na temat tego, co może przynieść polskim regionom nowa polityka spójności Unii Europejskiej po 2020 roku. Sesji panelowej, w której uczestniczyli m. in. prof. Hubert Izdebski, prof. Maria Lewicka i prof. Igor Zachariasz, przewodniczył Olgierd Dziekoński. 

 

Tego samego dnia w Toruniu spotkali się pracownicy wojewódzkich służb planistycznych z całego kraju.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 listopada 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 listopada 2017 r.

 

Konferencja „Prawo miejscowe w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju przestrzeni województwa” w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPKonferencja „Prawo miejscowe w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju przestrzeni województwa” w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPKonferencja „Prawo miejscowe w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju przestrzeni województwa” w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPKonferencja „Prawo miejscowe w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju przestrzeni województwa” w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPKonferencja „Prawo miejscowe w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju przestrzeni województwa” w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPKonferencja „Prawo miejscowe w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju przestrzeni województwa” w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP