Aktualności

Fot. Daniel Pach

Internetowy atlas regionu

Startuje internetowy atlas geograficzny województwa kujawsko-pomorskiego. Portal z funkcjonalną aplikacją interaktywną przyda się administracji, uczniom i studentom, a także wszystkim innym, którzy poszukują map dobrze opisujących zasoby, procesy i zjawiska. Zapraszamy od dzisiejszego (29 maja) popołudnia.

 

Nasz atlas, który jest nowoczesną, kompletną i w założeniu na bieżąco aktualizowaną i rozwijaną monografią kartograficzno-tematyczną i geograficzno-statystyczną regionu, został opracowany na podstawie najnowszych statystycznych i środowiskowych baz danych oraz oryginalnych opracowań i autorskich wyników badań. Składa się sześciu działów tematycznych, 360 map i 140 warstwowych kompozycji mapowych oraz ponad 6,5 tysiąca warstw tematycznych.

   

– Zawiera całościowy stan wiedzy o województwie oraz informacje wyjściowe do zakładanych strategicznych scenariuszy rozwojowych. W połączeniu z powszechnie dostępną funkcjonalną aplikacją interaktywną, działającą równie dobrze także na urządzeniach mobilnych, otrzymaliśmy sprawne i w dużej mierze „inteligentne” narzędzie zarówno do zarządzania rozwojem i strategicznego programowania, jak i na potrzeby systemu edukacji. Niejako przy okazji atlas będzie kolejnym przyczółkiem promocyjnym Kujaw i Pomorza w sieci – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Opracowaniem portalu i aplikacji zajmował się przez rok zespół złożony z naukowców Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uczelnianego Centrum Informatycznego UMK, wspomagany przez programistów z toruńskiej firmy 3w Design Team. Kierownikiem projektu jest profesor Wojciech Wysota, a redaktorem naczelnym witryny prof. Zenon Kozieł. W marcu próbnie uruchomioną aplikację – zawierającą między innymi wyszukiwarkę map oraz narzędzia do wiązania ich z danymi statystycznymi i tworzenia kompozycji map złożonych w wyniku nakładania kolejnych warstw tematycznych – testowali z powodzeniem uczniowie szesnastu kujawsko-pomorskich szkół średnich i dziesięciu gimnazjów oraz studenci UMK.

 

„Internetowy atlas województwa kujawsko-pomorskiego” zostanie uruchomiony dziś (29 maja) po godzinie 13.00 pod adresem www.atlas.kujawsko-pomorskie.pl,będzie też można na niego wejść z naszej strony archiwum.kujawsko-pomorskie.pl. Ceremonia „odpalenia” odbędzie się w trakcie Dnia Wydziału Nauk o Ziemi w gmachu wydziału przy Lwowskiej 1 w Toruniu.   

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 maja 2015 r.