Aktualności

Fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

Gospodarka nam rośnie

Kujawsko-Pomorskie jest czwartym regionem w kraju pod względem wzrostu PKB za 2013 rok – wynika z opublikowanych właśnie wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. W stosunku do roku 2012 nasz PKB (w cenach bieżących) wzrósł o 4,2 procenta.

 

– To pierwszy tak wyraźny, a przy tym wymierny pozytywny sygnał dotyczący gospodarki naszego regionu. Wzrost PKB oznacza po prostu wzrost gospodarczy, jest dowodem że gospodarka rośnie i rozwija się. Cieszę się, bo to najlepszy dowód że idziemy we właściwym kierunku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Wyższy od naszego wzrost GUS szacuje jedynie dla Wielkopolski (4,8 proc.), Podkarpackiego (4,7 proc.) i Podlaskiego (4,3 proc.). Dla województwa świętokrzyskiego przewiduje się spadek PKB o 0,2 proc.

 

Potwierdzeniem poprawy sytuacji gospodarczej Kujaw i Pomorza są także wyniki innych badań GUS, dotyczących wydatków gospodarstw domowych na towary i usługi. Wynika z niego, że mieszkaniec naszego regionu wydał na nie w 2013  blisko 11 tysięcy złotych – o blisko 1000 złotych więcej niż w 2008 roku i o nieco ponad 3000 złotych więcej niż w roku 2003. Porównując z rokiem 2012 odnotowujemy wzrost sprzedaży detalicznej o 3,3 proc. (średnio dla kraju wyniósł 2,3 proc.).

 

  • Informacja na temat szacunków PKB na stronie GUS tutaj
  • Przygotowane na podstawie informacji GUS zestawienie dla naszego województwa tutaj.

 

To między innymi dzięki nim nasza gospodarka rośnie – Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych to przykład kujawsko-pomorskiej firmy odnoszącej sukcesy na globalnym rynku. Na zdjęciu prezes Opatrunków Jarosław Józefowicz i prezydent Bronisław Komorowski wizytujący fabrykę we Frydrychowie w powiecie golubsko dobrzyńskim  w kwietniu 2013.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 stycznia 2015 r.