Aktualności

Uroczystość w Ryńsku, fot. Szymon Zdizebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Uroczystość w Ryńsku, fot. Szymon Zdizebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Gmina Ryńsk z siedzibą w Wąbrzeźnie

Woli lokalnej społeczności stało się zadość – od 1 stycznia dotychczasowa wiejska gmina Wąbrzeźno w powiecie wąbrzeskim stała się gminą Ryńsk. Rozporządzenie w tej sprawie, na wniosek władz gminy, wydała Rada Ministrów. 3 lutego w historycznym Ryńsku odbyła się uroczystość zmiany nazwy z udziałem wicemarszałka województwa Dariusza Kurzawy.

 

Jak można przeczytać w dokumentach, chodzi o kwestię tożsamości oraz nawiązanie do tradycji – Wąbrzeźno jest miastem, a gmina ma charakter wiejski, nazwa „gmina Ryńsk” funkcjonowała w latach 1934-1954. Administracja i władze gminy zachowują dotychczasową siedzibę w Wąbrzeźnie oraz numery w systemach NIP i REGON, a także numer rachunku bankowego. Dokumenty mieszkańców (dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy, dowody rejestracyjne aut, etc.) zachowują ważność.

 

Gmina Ryńsk (dawniej gmina wiejska Wąbrzeźno) zajmuje powierzchnię 201 kilometrów kwadratowych i liczy blisko 9 tysięcy mieszkańców. Składają się na nią 42 miejscowości skupione w 21 sołectwach. Mieszkańcy utrzymują się z rolnictwa i usług na rzecz rolnictwa, choć nie tylko – na 565 zarejestrowanych tu podmiotów gospodarczych w rolnictwie działa 55, pozostałe m. in. w sektorze przemysłowym (75) i budowlanym (95). Gmina ma dodatni przyrost naturalny i niewielkie ujemne saldo migracji.

 

Jest tu 9 placówek wychowania przedszkolnego z blisko 200 miejscami dla maluchów, 4 szkoły podstawowe (540 uczniów) i 3 gimnazja (260 uczniów), średnia klasa w podstawówce liczy 17 osób, w gimnazjach 20. Pięć bibliotek i filii bibliotecznych ma łącznie ponad tysiąc stałych użytkowników. Największa pozycja w wydatkach budżetowych lokalnego samorządu to właśnie oświata i edukacja, w 2015 roku było to 8 milionów złotych.

 

W tym samym czasie 3 miliony złotych dołożono do projektów i inwestycji wspieranych z unijnych środków. Dochody własne gminy – w tym udział w podatkach dochodowych od osób fizycznych –  stanowią 40 proc. budżetu.  

 

 

W Kujawsko-Pomorskiem są 144 gminy – 17 z nich to miasta (4 na prawach powiatu), 35 gminy miejsko-wiejskie, 92 wiejskie.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 lutego 2017 r.  

Ostatnia aktualizacja: 6 lutego 2017 r.

 

Uroczystość w Ryńsku, fot. Szymon Zdizebło/tarantoga.pl dla UMWKP Uroczystość w Ryńsku, fot. Szymon Zdizebło/tarantoga.pl dla UMWKP Uroczystość w Ryńsku, fot. Szymon Zdizebło/tarantoga.pl dla UMWKP Uroczystość w Ryńsku, fot. Szymon Zdizebło/tarantoga.pl dla UMWKP Uroczystość w Ryńsku, fot. Szymon Zdizebło/tarantoga.pl dla UMWKP Uroczystość w Ryńsku, fot. Szymon Zdizebło/tarantoga.pl dla UMWKP Uroczystość w Ryńsku, fot. Szymon Zdizebło/tarantoga.pl dla UMWKP Uroczystość w Ryńsku, fot. Szymon Zdizebło/tarantoga.pl dla UMWKP Fot. UG RyńskFot. UG Ryńsk