Aktualności

Szkoła zawodowców, fot. arch. UMWKP
Szkoła zawodowców, fot. arch. UMWKP

Dobre pomysły na edukację

Zaawansowane kursy zawodowe, lekcje fachowego branżowego języka obcego, staże, studia i kursy dla pedagogów, program stypendialny adresowany do prymusów, konkursy kreatywne dla uczniów i nauczycieli, interaktywna platforma edukacyjna w sieci, z której korzysta kilkaset szkół – samorząd województwa kujawsko-pomorskiego ma się czym pochwalić w dziedzinie „miękkich” projektów i programów w dziedzinie oświaty i wychowania.  

 

Najnowszy z tych programów to …

 

… „Szkoła zawodowców”.

 

Siedmiuset uczniów i dwadzieścioro czworo nauczycieli z siedemnastu techników zawodowych w całym regionie skorzysta m. in. ze specjalnie dla nich przygotowanych zajęć na uczelniach i kursów językowych, staży zawodowych, specjalistycznych studiów i kursów. Wszystko po to, by kwalifikacje i kierunek specjalizacji tych młodych ludzi odpowiadały potrzebom rynku, by zyskali stabilną, przyzwoicie płatną i satysfakcjonującą profesjonalnie pracę. Program zakłada też doposażenie szkolnych pracowni językowych, granty naukowe na zasadach konkursu wynalazczości i wizyty studyjne w innowacyjnych przedsiębiorstwach.

 

Realizujemy go wspólnie z partnerami – Stowarzyszeniem Europa Kujaw i Pomorza, a także samorządami Torunia, Włocławka i Grudziądza oraz powiatów świeckiego, wąbrzeskiego, tucholskiego i żnińskiego. Więcej

 

Do najzdolniejszych adresowany jest uruchomiony po raz pierwszy pod koniec ubiegłego roku program…

 

… „Prymus Pomorza i Kujaw”.

 

W roku szkolnym 2016/2017 korzysta z niego tysiąc siedmiuset gimnazjalistów i ich kolegów ze szkół ponadgimnazjalnych. Każdemu z nich przyznaliśmy 3 tysiące złotych, które wypłacamy w transzach. Pierwsza z tych transz (po 800 złotych) już wpłynęła na ich konta.

 

– Liczymy, że takie stypendium to wyróżnienie motywujące do solidnej nauki i pracy nad sobą. Chcemy, by były to wyróżnienia prestiżowe, dlatego przyznajemy je najlepszym z najlepszych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

 

Więcej

 

Coraz bardziej prestiżowe stają się też …

 

… marszałkowskie konkursy kreatywne …

 

w których mogą uczestniczyć dziewczyny i chłopcy oraz zespoły uczniowskie i nauczyciele. W tym roku były to:

 

  • konkurs związany z astronomią dla dzieci i młodzieży (na fotografię, sztukę teatralną i projekt badawczy)
  • adresowany do gimnazjalistów konkurs na atrakcyjnie podaną treść edukacyjną (film, komiks, album, wywiad, prezentacja multimedialna na temat historii, dziedzictwa kulturowego i przyrody regionu)
  • konkurs dla nauczycieli i ich uczniów na interesującą prezentację tego, co dają w szkole nowoczesne narzędzia multimedialne
  • podobny konkurs, w którym nagrodzono interesujące scenariusze zajęć z wykorzystaniem eksperymentów w pracowni przyrodniczej.

 

Więcej

 

Dobrze sprawdza się też …

 

…Edupolis.pl, …

 

… czyli uruchomiona niedawno w sieci Kujawsko-Pomorska Platforma Edukacyjna, będąca znakomitym źródłem wiedzy dla pedagogów i młodych ludzi, a także forum wymiany treści edukacyjnych z ambicjami by stać się też działającym w sferze oświaty i wychowania medium społecznościowym. Wśród proponowanych przez nią modułów są m. in. system edukacyjny online, repetytorium wiedzy dla najmłodszych uczniów, dział gier miejskich i portal wiedzy o regionie.

 

Więcej

 

Czytaj też Inwestycje w edukacji

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 lutego 2017 r.