Inwestycje w edukacji
Urząd Marszałkowski opracował pakiet inwestycyjny dotyczący modernizacji i rozwoju oferty instytucji edukacyjnych podległych samorządowi województwa – bydgoskiego Ośrodka Braille’a, którego modernizacja zostanie przeprowadzona jako pierwsza, oraz czterech innych placówek w Bydgoszczy i Toruniu. Łączna wartość planowanych inwestycji przekracza 73 miliony złotych.
Warte blisko 4 miliony złotych przedsięwzięcie inwestycyjne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Braille’a łączy przebudowę, modernizację i remont adaptacyjny budynku warsztatów kształcenia zawodowego. Powstaną tu dwie nowe w pełni wyposażone pracownie – kelnerska dla technikum i florystyczna dla szkoły policealnej – a dwanaście istniejących (do nauki zawodów mechanika, montera maszyn, elektromechanika, ślusarza, pracownika obsługi hotelowej, kucharza, masażysty, tyfloinformatyka i technika administracji) przejdzie gruntowaną modernizację.
– Bydgoski ośrodek to jedyny w północnej Polsce i bodaj największy w kraju tego typu zespół edukacyjny. Duży nacisk kładzie się tu m. in. na wczesne wspomaganie rozwoju małego, niewidomego i słabo widzącego, dziecka. Cieszy, że władze Bydgoszczy, rozumiejąc potrzeby edukacyjne tego środowiska, zdecydowały się przekazać przylegającą do ośrodka nieruchomość na potrzeby planowanych inwestycji, umożliwiając dalszy rozwój instytucji – podkreśla wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, który założenia najbliższych samorządowych wojewódzkich inwestycji w dziedzinie edukacji prezentował 31 stycznia podczas spotka z mediami w bydgoskim Ośrodku Braille’a.
Finansowanie projektu zostało już zagwarantowane z naszego RPO 2014-20. Przetarg na roboty zostanie ogłoszony jeszcze w pierwszym kwartale 2017, przetarg na dostawy wyposażenia w roku przyszłym. Więcej
W Ośrodku Braillle’a na różnych poziomach kształcenia uczy się obecnie ponad czterystu młodych ludzi. Jest to młodzież niewidząca, słabowidząca i głuchoniewidoma. Planujemy utworzyć tu jeszcze przedszkole, pierwsze kroki w tym kierunku zostały już poczynione.
„Korczak”: pracownie i przedszkole; „Maczek”: nowe warsztaty
Toruński Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Korczaka dedykowany jest dzieciom i młodzieży z różnego stopnia niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem. Są tu przedszkole, podstawówka, zasadnicza szkoła zawodowa i szkoła przysposabiająca do pracy. Zgodnie z założeniami powstanie tu nowy obiekt na potrzeby przedszkola na dwadzieścia sześć miejsc, a następnie sfinansujemy działalność placówki, w tym dodatkowe zajęcia dla dzieci i turnusy terapeutyczno-rehabilitacyjne dla dzieci i ich rodziców.
Także w tym przypadku źródłem finansowania będzie RPO. Wnioski aplikacyjne zostaną złożone we wrześniu 2017 (budowa) i październiku 2018 (część „miękka” przedsięwzięcia), łączna wartość zakładanych projektów to blisko 8 milionów złotych.
W planie są też modernizacja i rozbudowa pracowni i warsztatów kształcących przyszłych kucharzy i cukierników, krawców i fryzjerów, obsługę hotelową oraz monterów. Koszt wyniesie 19,5 mln złotych, wniosek o dofinansowanie RPO składamy w we wrześniu, rozpoczęcie inwestycji w połowie przyszłego roku.
Nowe warsztaty kształcenia praktycznego powstaną też w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Maczka w Bydgoszczy, którego wychowankowie to osoby niesłyszące i słabo słyszące. Pomogą w poznawaniu tajników przyszłego zawodu młodym kandydatom m. in. na techników żywienia, techników dentystycznych, techników ogrodników i techników informatyków. W tym przypadku wniosek o dofinansowanie z RPO przygotowywany jest na drugi kwartał 2018, przewidywany koszt to 8 mln złotych.
Centrum Medyczno-Społeczne i Ośrodek Dokształcania
Planowane inwestycje w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wiążą się z przenosinami tej szkoły do pozyskanego od samorządu Torunia budynku w sąsiedztwie Szpitala Specjalistycznego przy Konstytucji 3 Maja. Po przebudowie i modernizacji powstanie tu ponad trzydzieści pracowni nauki zawodu, kształcących m. in. terapeutów zajęciowych i techników dentystycznych oraz opiekunów medycznych i techników ortopedów.
Wartość inwestycji szacowana jest na 13,8 mln złotych, wniosek o dofinansowanie przygotowujemy z myślą o przyszłym roku.
Kształcenie zawodowe na wysokim poziomie to także domena Okręgowego Ośrodka Dokształcania Zawodowego w Bydgoszczy. Na potrzeby nowo organizowanych kwalifikacyjnych kursów zawodowych powstaną tu system pracowni kształcenia praktycznego w zawodach cieszących się obecnie zainteresowaniem na rynku pracy (m. in. kucharz, cukiernik, piekarz, wędliniarz), pracownia językowa i internat na 250 miejsc.
Koszt został oszacowany na ponad 20 mln złotych, projekt będzie gotowy do aplikowania o środki na realizację na początku przyszłego roku.
Wszystkie projekty przygotowuje i prowadzi Biuro Rozwoju Jednostek Edukacyjnych w marszałkowskim Departamencie Edukacji.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
1 lutego 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 2 lutego 2017 r.