Aktualności

Pierwsze miesjce w kategorii restauracje hotelowe w konkursie Najlepszy Produkt Spożywczy Pomorza i Kujaw jury przyznało pierogom z gesiną przygotowanym przez Restaurację Sowa, fot. UMWK-P
Pierwsze miesjce w kategorii restauracje hotelowe w konkursie Najlepszy Produkt Spożywczy Pomorza i Kujaw jury przyznało pierogom z gesiną przygotowanym przez Restaurację Sowa, fot. UMWK-P

Gęsina w najlepszym wydaniu

Pierogi z gęsiną serwowane przez Restaurację Sowa to najsmaczniejszy kujawsko-pomorski przysmak tego roku. Popisowemu daniu przyznano pierwsze miejsce w konkursie Najlepszy Produkt Spożywczy Pomorza i Kujaw.

Specjał nadziewany konfitowanym gęsim mięsem, grzybami, cebulą szalotką, podawany z konfiturą śliwkową i sosami agrestowym i demi-glace to, zdaniem jury, najlepszy produkt spożywczy Pomorza i Kujaw zgłoszony w trzynastej edycji konkursu. Zwycięskiego dania można skosztować w toruńskich i bydgoskich lokalach gastronomicznych Restauracji Sowa.

Konkurs promuje produkty spożywcze wysokiej jakości, wytwarzanych na terenie naszego województwa. Dla producentów żywności jest to możliwość promocji oraz dotarcia do nowych odbiorców. Konkurs zwraca uwagę na produkty, które warto wybrać spośród szerokiej oferty artykułów dostępnych na rynku.

W tegorocznej rywalizacji konkursowej uczestniczyło dwanaście zakładów przetwórczych, które poddały pod ocenę jury dwadzieścia jeden produktów, oraz sześć hotelowych restauracji (w tym trzy warsztaty szkół gastronomicznych), które wykonały łącznie piętnaście potraw. Wśród nich znalazły się takie przysmaki jak zupa z suszonych grzybów z kluskami lanymi, pierś kaczki marynowana w miodzie, kiełbaski koktajlowe z papryką, placek drożdżowy ze śliwkami, chleb szlachecki z maślanką oraz placki z pasternaka z gulaszem z dzika i marynowaną cukinią.

Spośród produktów zgłoszonych do udziału komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze w każdej kategorii:

  • Zakłady przetwórcze przemysłu rolno-spożywczego

I miejsce – Przedsiębiorstwo Drobiarskie Drobex z Bydgoszczy za produkt „Filet z piersi kurczaka w posypce z papryką”

II miejsce – Henkell Freixenet Polska z Torunia za produkt Dalkowski Wódka Jarzębinowa

III miejsce – Piekarnia U Dziadka z Torunia za sernik domowy.

  • Restauracje hotelowe

I miejsce – Cukiernia Sowa, oddział toruński za pierogi z gęsiną

II miejsce – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu (powiat włocławski) za zupę z suszonych grzybów z kluskami lanymi

III miejsce – Piekarnia Gruzińska Puri z Torunia za gruzińskie placki kubdari

Uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie odbyła się 24 października w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu (więcej).

Czytaj także:

Więcej informacji o akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” w zakładce Gęsina 2019.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 listopada 2019 r.