Aktualności

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej Romański
Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej Romański

Gaudeamus na uczelniach

Uczelnie wyższe Kujaw i Pomorza rozpoczynają rok akademicki. Dziś (12 października) uroczysta inauguracja odbyła się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

 

Nowy rok akademicki rozpoczęły już Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (29 września), Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (5 października), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku (5 października) oraz Akademia Muzyczna w Bydgoszczy (6 października).

 

– Wykładowcom, studentom i całej społeczności kujawsko-pomorskich uczelni życzę udanego roku akademickiego. Rola naszych szkół wyższych w rozwoju regionu jest nie do przecenienia. Chcemy, by rozwijały się w jak najlepszych warunkach, dlatego wspieramy rozbudowę uczelnianej infrastruktury, kibicujemy realizacji ambitnych projektów badawczych, zależy nam też na tworzeniu przyjaznego klimatu dla transferu rezultatów pracy naukowców do biznesu ­- mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Według danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy za 2015 rok na terenie naszego województwa działa 28 szkół wyższych (łącznie z wydziałami zamiejscowymi i filiami), na których studiuje około 60 tysięcy osób. Największe z uczelni to Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Studenci najczęściej wybierają studia z zakresu biznesu i administracji oraz medycyny, pedagogiki, dziedzin społecznych oraz inżynieryjno-technicznych. Na naszych uczelniach pracuje 1,1 tysiąca profesorów 17, tysiąca adiunktów oraz około 1,2 tysiąca innych nauczycieli akademickich. Więcej w infografice Urzędu Statystycznego.

 

Urząd Marszałkowski systematycznie wspiera uczelnie publiczne w regionie. W naszym Regionalnym Programie Operacyjnym 33 miliony euro przeznaczone są na przedsięwzięcia związane z budową publicznej akademickiej infrastruktury badawczo-rozwojowej. O te środki będzie ubiegać się pięć kujawsko-pomorskich konsorcjów międzyuczelnianych oraz toruński oddział PAN-owskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernik. W puli naszego RPO są też środki na rozwój firm związanych z uczelniami, powstałych z myślą o komercjalizacji wyników badań naukowych. W puli dwóch aktualnych naborów wniosków o dofinansowanie projektów są 22 miliony złotych (więcej).

 

Czytaj też: Wspólne projekty badawcze naszych uczelni

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 września 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 12 października 2016 r.

 

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej RomańskiInauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej RomańskiInauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej RomańskiInauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej RomańskiInauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej RomańskiInauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej RomańskiInauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej RomańskiInauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej RomańskiInauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej RomańskiInauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej RomańskiInauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej RomańskiInauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej RomańskiInauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, fot. Andrzej Romański