Aktualności

Opera Nova nocą, fot. Andrzej Goiński
Opera Nova nocą, fot. Andrzej Goiński

60 lat sceny operowej w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy to największa instytucja artystyczna Kujaw i Pomorza, a także jeden z największych i najpiękniej położonych teatrów operowych w Polsce. W tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia swojego istnienia.

 

Opera Nova, współprowadzona przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to symbol kultury muzycznej Bydgoszczy i regionu. Jest jednym z jedenastu teatrów operowych w kraju, wyróżniającym się wszechstronnością repertuarową – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

60 lat bydgoskiej sceny operowej

 

W miniony weekend (1 i 2 października) w operze odbyły się koncerty uświetniające okrągły jubileusz istnienia jednostki, a także Międzynarodowy Dzień Muzyki. Wystąpiło dwadzieścioro solistów-śpiewaków, trzech dyrygentów, chór, balet i orkiestra, przypominając fragmenty najsłynniejszych przedstawień z repertuaru Opery Nova. Przywołane także zostały obrazy minionych lat utrwalone na taśmach archiwalnych z zasobów bydgoskiej TVP oraz prywatnych.

 

Przed sobotnim koncertem wręczono wyróżnienia i nagrody jubileuszowe. Opera Nova otrzymała Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomerianensis”, natomiast z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki wyróżnionych zostało trzynaście osób, artystów Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Święto muzyki, święto opery

 

Obchody 60-lecia sceny operowej w Bydgoszczy uświetni również premiera dwóch utworów Karola Szymanowskiego „Stabat Mater” i „Harnasie”, zaplanowana na 22 października. Choreografię do obu stworzył Robert Bondar, kierownictwo muzyczne sprawuje Maciej Figas, scenografia jest dziełem Julii Skrzyneckiej, chór przygotowuje Henryk Wierzchoń.

 

Dla swoich równolatków opera przygotowała akcję  „Bilet za 60 groszy dla 60-latka”, która będzie trwała przez cały sezon 2016/2017. Każdy jubilat-rówieśnik opery może w miesiącu swego urodzenia nabyć 1 bilet za 60 groszy na dowolny spektakl z repertuaru Opery Nova z wyłączeniem premier, koncertów sylwestrowo-noworocznych i Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

 

Historia i teraźniejszość

 

Za początek istnienia bydgoskiej sceny operowej uznaje się datę 21 września 1956 roku, kiedy to Studio Operowe wystawiło „Flis” i Verbum nobile” Moniuszki oraz „Wesele krakowskie w Ojcowie” Kurpińskiego. Przedstawienie dało początek odległej jeszcze w czasie operze, której główną siedzibą był wówczas Państwowy Dom Sztuki przy ul. Gdańskiej, a spektakle odbywały się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

 

Starania środowiska artystycznego i lokalnych władz doprowadziły po latach do powstania jednego z najnowocześniej wyposażonych teatrów operowych. Oficjalne oddanie gmachu Opery Nova przy ul. Marszałka Focha odbyło się w październiku 2006 r., kiedy bydgoska opera obchodziła jubileusz pięćdziesięciolecia swego istnienia. Jest to imponujący obiekt, którego trzy koncentryczne kręgi malowniczo położone w zakolu Brdy, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, stały się jednym z symboli Bydgoszczy. W budynku mieści się 405 pomieszczeń, w tym sala kameralna na 189 miejsc i duża sala – o doskonałej akustyce, z amfiteatralną widownią na 803 miejsca. Do opery należy także budynek przy ulicy Ludwikowo, z 48 pomieszczeniami, w których mieszczą się magazyny i pracownie plastyczne. Jeśli chodzi o pracowników to opera zatrudnia 301 osób.

 

Dziś repertuar Opery Nova obejmuje ponad dwadzieścia dzieł, zarówno operowych, baletowych, jak i operetkowych czy musicali. Jest jedynym w Polsce teatrem, który wystawia „Manru” Paderewskiego, „Rusałkę” Dvořaka, „La Giocondę” Ponchiellego, legendę dramatyczną „Potępienie Fausta” Berlioza, czy „Lakmé” Delibesa. Zaproszenia do realizacji spektakli w Operze Nova przyjmowali wybitni reżyserzy, między innymi: Maciej Prus, Ryszard Peryt, Krzysztof Nazar, Laco Adamik. Z kolei z baletem Opery Nova współpracowali twórcy tej miary, co Jorma Elo, czy Paul Chalmer. Zespół ten nie tylko prezentuje balety klasyczne jak „Dziadek do orzechów”, „Śpiąca królewna”, czy „Sen nocy letniej”, ale także poruszające spektakle baletu współczesnego, jak „Zniewolony umysł” Roberta Bondary, „Fascynacje” Jormy Elo i Maura de Candii, czy „Stabat Mater i Harnasie” do muzyki Karola Szymanowskiego w choreografii Roberta Bondary.

 

Od 1994 roku Opera Nova jest organizatorem corocznego Bydgoskiego Festiwalu Operowego, imprezy o szerokiej formule programowej, która gości zarówno znakomite przedstawienia operowe, jak i baletowe w wykonaniu kompanii tanecznych z Europy, Ameryki i Azji. Jego pierwsze edycje odbywały się w nieukończonym, surowym jeszcze gmachu operowym, a ich celem było zwrócenie uwagi na przeciągającą się dekadami budowę nowej siedziby bydgoskiego teatru operowego. Najbliższy Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się od 29 kwietnia do 14 maja 2017 r.

 

Co ciekawe opera posiada największą w Polsce windę do przewożenia dekoracji i elementów scenografii. Kabina o wymiarach 1,9 m x 10 m i wysoka na 3 m porusza się w szybie windowym (21m długi, 2,95 m szeroki, 21 m wysoki), transportując dekoracje z podziemnych magazynów na poziom sceny. Kabina ma udźwig 2 ton. Wielkie zainteresowanie przechodzących ulicą Focha budzi platforma do podnoszenia samochodów, która pozwala transportować dekoracje na wysokość 5 metrów, bezpośrednio na poziom sceny i rozładowywać je do tzw. kieszeni scenicznej. Udźwig platformy to 13,5 ton.

 

Więcej informacji na temat jubileuszu, historii oraz bieżącej działalności na stronie: www.opera.bydgoszcz.pl.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 września 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 października 2016 r.

 

Budynek Opery Nova na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, fot. Tymon Markowski, Andrzej GoińskiBudynek Opery Nova na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, fot. Tymon Markowski, Andrzej GoińskiBudynek Opery Nova na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, fot. Tymon Markowski, Andrzej GoińskiBudynek Opery Nova na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, fot. Tymon Markowski, Andrzej GoińskiBudynek Opery Nova na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, fot. Tymon Markowski, Andrzej GoińskiBudynek Opery Nova na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, fot. Tymon Markowski, Andrzej GoińskiBudynek Opery Nova na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, fot. Tymon Markowski, Andrzej GoińskiBudynek Opery Nova na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, fot. Tymon Markowski, Andrzej Goiński

 

 

Pracownicy Opery Nova, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Opery Nova, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Opery Nova, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Opery Nova, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Opery Nova, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Opery Nova, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Opery Nova, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Opery Nova, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Opery Nova, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Opery Nova, fot. Tymon MarkowskiPracownicy Opery Nova, fot. Tymon Markowski

 

 

Spektakle Opery Nova, fot. Tymon Markowski, Marek DembskiSpektakle Opery Nova, fot. Tymon Markowski, Marek DembskiSpektakle Opery Nova, fot. Tymon Markowski, Marek DembskiSpektakle Opery Nova, fot. Tymon Markowski, Marek DembskiSpektakle Opery Nova, fot. Tymon Markowski, Marek DembskiSpektakle Opery Nova, fot. Tymon Markowski, Marek DembskiSpektakle Opery Nova, fot. Tymon Markowski, Marek DembskiSpektakle Opery Nova, fot. Tymon Markowski, Marek DembskiSpektakle Opery Nova, fot. Tymon Markowski, Marek DembskiSpektakle Opery Nova, fot. Tymon Markowski, Marek DembskiSpektakle Opery Nova, fot. Tymon Markowski, Marek DembskiSpektakle Opery Nova, fot. Tymon Markowski, Marek Dembski