Aktualności

Inauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Inauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Gaudeamus na toruńskiej Alma Mater

Społeczności uczelniane w całym kraju rozpoczęły nowy rok akademicki. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w piątek (1 października) w uroczystej inauguracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, podczas której tytuł doktora honoris causa UMK odebrała teoretyk prawa i była polska premier profesor Hanna Suchocka.

 

– Dla każdego regionu uniwersytet jest ośrodkiem najsilniej oddziaływującym na jego rozwój. Otwiera jego globalne perspektywy, dostarcza innowacji dla gospodarki i światłych mieszkańców, którzy stanowią o jakości i poziomie życia społecznego oraz gospodarczego. Podobnie jest i w naszym województwie, za co, jako marszałek województwa, pragnę dziś serdecznie podziękować – mówił podczas wystąpienia marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Immatrykulację studentów poprzedziło wystąpienie rektora UMK profesora Andrzeja Sokali. Uroczystość uświetnił wykład „Ewolucja pojęcia tożsamości konstytucyjnej” profesor Hanny Suchockiej. Uhonorowana tytułem doktora honoris causa jest prawniczką związaną z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w 1992 roku jako pierwsza kobieta w historii Polski objęła stanowisko prezesa Rady Ministrów, kilkukrotnie zasiadała w ławach sejmowych. Pełniła funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, w latach 1991-2016 była członkinią komisji weneckiej. Aktywnie współpracuje z toruńskim uniwersytetem.

 

UMK jest największą i notowaną najwyżej w rankingach wyższą uczelnią w naszym regionie. Studiują tu obecnie blisko 20 tysięcy studentów, w tym blisko tysiąc z zagranicy. Uniwersytet zatrudnia ponad 2 300 nauczycieli akademickich, w tym 278 profesorów „belwederskich” i drugie tyle profesorów nadzwyczajnych. Kształci na 116 kierunkach studiów pierwszego i drugiego stopnia, 25 rodzajach studiów doktoranckich oraz 42 kierunkach studiów podyplomowych.

 

Nowy rok akademicki zainaugurują w najbliższym czasie także pozostałe publiczne uczelnie wyższe w regionie – Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku we wtorek (5 października), dzień później (6 października) Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, a w przyszłym tygodniu, w piątek (12 października) Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

W publicznych i prywatnych wyższych uczelniach w Kujawsko-Pomorskiem studiuje blisko 60 tysięcy osób, w całym kraju ponad 1 milion 200 tysięcy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 października 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 października 2021 r.

 

Inauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKPInauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKPInauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKPInauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKPInauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKPInauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKPInauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKPInauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKPInauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKPInauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKPInauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKPInauguracja roku akademickiego na UMK, fot. Andrzej Goiński/UMWKP