Aktualności

Osłonięcie tablicy na ulicy Żeglarskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Osłonięcie tablicy na ulicy Żeglarskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Święty i błogosławiony

Wśród dźwięku słów „Barki” odsłonięto 30 września przy ulicy Żeglarskiej w Toruniu pamiątkową tablicę poświęconą świętemu Janowi Pawłowi II oraz błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. W wydarzeniu wziął udział marszałek Piotr Całbecki.

 

– Żyjemy w czasach, kiedy świadectwo i odważna prawda są potrzebne, ponieważ wiele autorytetów jest podważanych. Nie możemy być wobec tego bierni, nie możemy ulegać kłamstwu. Dziękuję siostrom elżbietankom, że miały tę odwagę i upamiętniły wydarzenia związane z goszczeniem u siebie dwóch największych Polaków w historii – powiedział gospodarz województwa.

 

Tablica została wmurowana w fasadę zabytkowej kamienicy przy ulicy Żeglarskiej 9, gdzie od XIX wieku mieści się Dom Prowincji Toruńskiej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, w którym podczas wizyt w mieście gościli obaj duchowni. Miejsce to wybrali za względu na jego szczególną rolę w udzielaniu pomocy i wsparciu, na które od wielu lat mogą tu liczyć osoby wkluczone i potrzebujące.

 

O sylwetkach Papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia uczestnikom spotkania opowiedział profesor Waldemar Rozynkowski, a wspólnego odsłonięcia tablicy dokonali marszałek Piotr Całbecki, biskup ordynariusz diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel, który poświęcił pamiątkową płytę, oraz siostra Katarzyna Pawlak, przełożona toruńskiej prowincji sióstr elżbietanek, inicjatorek powstania upamiętnienia. Zgromadzeni wspólnie odśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II.

 

Kardynał Stefan Wyszyński, intelektualista, teolog, i autorytet moralny, był związany z naszym regionem. Ukończył Seminarium Duchowne we Włocławku. W latach trzydziestych pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Ateneum Kapłańskie”, a podczas internowania w 1953 roku przebywał w klasztorze Kapucynów w Rywałdzie (powiat grudziądzki). Beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która miała miejsce 12 września, towarzyszyły koncerty oraz wystawy prezentowane w kilku miejscach naszego regionu.

 

Szczególnie ważną postacią dla naszego województwa jest papież Jan Paweł II, który w 2016 roku zostały przez sejmik województwa wybrany patronem naszego regionu. Postać świętego towarzyszy nam podczas wielu ważnych wydarzeń i uroczystości, w kwietniu jego imię otrzymało hospicjum otwarte przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 września 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 października 2021 r.

 

Osłonięcie tablicy na ulicy Żeglarskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Osłonięcie tablicy na ulicy Żeglarskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Osłonięcie tablicy na ulicy Żeglarskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Osłonięcie tablicy na ulicy Żeglarskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Osłonięcie tablicy na ulicy Żeglarskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Osłonięcie tablicy na ulicy Żeglarskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Osłonięcie tablicy na ulicy Żeglarskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Osłonięcie tablicy na ulicy Żeglarskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Osłonięcie tablicy na ulicy Żeglarskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP