Aktualności

Wakacyjne zajęcia edukacyjne w Młynie Wiedzy w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Wakacyjne zajęcia edukacyjne w Młynie Wiedzy w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Warsztaty naukowe dla młodzieży

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie (powiat żniński) wzięli w sobotę (2 października) udział w warsztatach naukowych w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Zajęcia odbyły się w ramach wartego prawie 3 mln zł marszałkowskiego programu edukacyjnego „Region nauk ścisłych II – edukacja przyszłości”. Uczestnikami kolejnych będą uczniowie z Łasina (w powiecie grudziądzkim) i Tucholi.

 

– Dobra edukacja jest kluczem do przyszłości. Samorząd województwa aktywnie wspiera projekty, dzięki którym młodzież może rozwijać swoją wiedzę i  umiejętności. To dobra inwestycja na przyszłość, bo wykształceni mieszkańcy są siłą naszego regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

„Region nauk ścisłych II – edukacja przyszłości” to projekt partnerski realizowany przez samorząd województwa w kooperacji z partnerami:

  • miastem Brodnica,
  • powiatem golubsko-dobrzyńskim,
  • powiatem grudziądzkim,
  • miastem Włocławek,
  • gminą Barcin,
  • powiatem tucholskim.

 

Ośmiogodzinne warsztaty prowadzone są metodą eksperymentu naukowego w laboratorium biologicznym, pracowni fizycznej i na ścieżce edukacyjnej ,,O obrotach” poświęconej zagadnieniom z dziedziny fizyki i astronomii. W kolejnych zajęciach (16 października) weźmie udział grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łasinie (w powiecie grudziądzkim), a 23 października do Torunia przyjadą uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi.

 

Projekt realizowany jest dzięki środkom unijnym ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (dofinansowanie z RPO to blisko 2,5 mln zł) i potrwa do sierpnia 2023 roku. Pierwszym etapem było doposażenie szkolnych pracowni matematycznych i informatycznych w nowoczesne pomoce dydaktyczne (m.in. plansze naukowe, tablice, wykresy, kalkulatory, przybory szkolne, roboty), meble i sprzęt komputerowy (drukarki 3D, roboty, tablety, projektory, ekrany cyfrowe). Dotychczas przekazane wyposażenie warte jest ponad 800 tysięcy złotych.

 

W październiku w szkołach rozpoczynają się także zajęcia w ramach kół matematycznych, informatycznych i naukowych (biologicznych, chemicznych, fizycznych oraz badaczy zakamarków wszechświata). Latem przyszłego roku młodzież szkolna weźmie udział w kursach języka angielskiego. Projektem objętych zostało blisko 1200 uczniów trzynastu kujawsko-pomorskich szkół. Więcej na stronie projektu.

 

 

Podczas tegorocznych wakacji w tygodniowych obozach naukowych odbywających się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu uczestniczyli uczniowie szkół średnich z Brodnicy, Włocławka i Tucholi.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 października 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 października 2021 r.