Aktualności

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Rodzynki z pozarządówek z nagrodami!

Rekonstrukcja jedynej w Polsce drewnianej wieży górniczej podziemnej kopalni węgla brunatnego w Borach Tucholskich, aktywizacja społeczno-zawodowa w gospodarstwach opiekuńczych na terenie powiatu tucholskiego, czy organizacja IV Festiwalu Podróżników „Piąty Ocean” w Świeciu to przykłady wybrane spośród 11 działań instytucji pozarządowych, które zwyciężyły w marszałkowskim konkursie na najlepsze inicjatywy społeczne. Laureatom tegorocznej edycji nagrody wręczyli w środę (21 lipca) wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

-Funkcjonujące w Kujawsko-Pomorskiem instytucje trzeciego sektora to ważni partnerzy samorządu województwa w niemal każdym obszarze życia społecznego i gospodarczego. Z satysfakcją wyróżniamy i wspieramy zwłaszcza te opierające się na wolontariacie, których interesujące, nowatorskie działania mogą być inspiracją dla innych ngo-sów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na uroczystości, która odbyła się w sali kinowej Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu obecni byli także m.in. członkowie kapituły konkursu. Nagrody finansowe po 2,7 tysiąca złotych każda, wraz z tytułami „Rodzynki z pozarządówki” trafiły do 11 organizacji. Wśród laureatów znalazły się m.in. Stowarzyszenie Gospodarstw Opiekuńczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Tucholi, Fundacja Brama Epok z powiatu brodnickiego, czy Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Rypin. Wydarzenie zakończył koncert Rafała Zielińskiego.

W tym roku nagrody zostały przyznane po raz czternasty. Podczas poprzednich edycji konkursu w latach 2008-2020, zgłoszono łącznie 430 inicjatyw, z których 167 otrzymało nagrody finansowe w łącznej wysokości 390 tysięcy złotych.

Współpraca samorządu i organizacji pozarządowych

W Kujawsko-Pomorskiem współpracę ngo-sów z samorządem województwa budujemy w oparciu o Radę Działalności Pożytku Publicznego oraz Sejmik Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego – gremium tworzone przez reprezentantów sektora ngo-sów z całego województwa. Oba zespoły współpracują ściśle z działającym w strukturach Urzędu Marszałkowskiego Biurem Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i spełniają ważną rolę konsultacyjną.

Każdego roku samorząd województwa przekazuje około 5 mln złotych na wsparcie realizacji projektów organizacji pozarządowych w wielu dziedzinach. W 2021 roku środki są rozdysponowywane w ramach 17 konkursów. Prowadzimy też kampanię zachęcającą do przekazania jednego procenta podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego z województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 lipca 2021 r.

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP