Aktualności

Fot. relacja telewizji Nowy Targ 24, zrzut z ekranu
Fot. relacja telewizji Nowy Targ 24, zrzut z ekranu

Wsparcie dla pogorzelców w Nowej Białej

Samorząd województwa przekaże 100 tysięcy złotych na odbudowę infrastruktury w Nowej Białej w gminie Nowy Targ w Małopolsce, gdzie w czerwcu doszło do tragicznego pożaru, który zniszczył 25 domów i zabudowania gospodarskie. Dach nad głową straciło wówczas ponad 100 osób.  

 

– Przyłączamy się do strumienia wsparcia dla poszkodowanych mieszkańców Nowej Białej. To gest solidarności z ludźmi, którzy w ciągu jednej nocy stracili dorobek życia – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

 

Wielki pożar we wsi na Polskim Spiszu wybuchł nocą 19 czerwca i, w związku ze zwartą i częściowo drewnianą zabudową, rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Mimo szybkiej mobilizacji mieszkańców i służb ratowniczych zniszczył 48 budynków – 25 domów mieszkalnych i przylegające do nich budynki gospodarskie, w większości drewniane. Część z nich to obiekty zabytkowe – najstarsza, historyczna zabudowa miejscowości jest objęta ochroną konserwatorską. Na szczęście nikt nie zginął, obrażenia odniosło dziewięć osób. Przyczyną kataklizmu był najprawdopodobniej samozapłon siana.

 

Akcja ratownicza i pomocowa zostały zorganizowane błyskawicznie – pożar gasiło 107 zastępów straży, w sumie 400 strażaków, a wkrótce potem w Białej pojawili się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wolontariusze. Wsparcie uruchomiły rząd (który zapowiedział też specjalne szybkie procedury pozwoleń budowlanych przy odbudowie) i samorząd województwa małopolskiego, płyną też środki od instytucjonalnych i prywatnych darczyńców.

 

Gmina Nowy Targ informuje na swojej stronie internetowej w jaki sposób zorganizowana jest obecnie pomoc dla mieszańców Białej i jak można się do niej dołączyć.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 lipca 2021 r.