Aktualności

„Kociołek ze sztuką” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
„Kociołek ze sztuką” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Ferie bez nudy

Zajęcia plastyczne, warsztaty teatralne, koncerty, spektakle i wiele innych – podczas drugiego tygodnia ferii zimowych dzieci w Kujawsko-Pomorskiem nie będą się nudzić. To wszystko będzie możliwe dzięki bogatemu programowi przygotowanemu przez wojewódzkie instytucje kultury. 

 

Zajęcia i warsztaty

 

Ferie w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka to przede wszystkim zajęcia plastyczne, które będą się odbywać codziennie, oprócz weekendów, w godzinach 10-11.30 w siedzibach galerii przy Rynku Nowomiejskim i ulicy Kościuszki. Hasłem warsztatów będzie „Od waloru do koloru”, uczestnicy zajęć wykonają prace plastyczne w różnych technikach, odkryją tajemnice zenitalnych deszczy, zaprojektują kwiaty, które kwitną zimą, zbudują arktyczne domy, jak również wezmą udział w tropikalnym kuligu. Więcej na stronie galerii.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na spotkania, w których zabawa łączyć się będzie z poznawaniem dawnych zwyczajów – dla dzieci w wieku 6-10 lat przygotowano „Bajeczne czwartki”, podczas których dzieci poznają bajki ludowe, w ramach warsztatów „Kociołek ze sztuką” dzieci powyżej 8 lat będą artystycznie eksperymentować na bazie folkloru, dla uczestników zorganizowanych muzeum proponuje dawne gry i zabawy oraz spotkanie z tradycyjnym karnawałem. Więcej na stronie muzeum.

 

W czasie ferii zimowych Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza do skorzystania z oferty zajęć edukacyjnych prowadzonych w różnych jego oddziałach (we Włocławku i Kłóbce). W programach znajdą się między innymi warsztaty plastyczne z gliną, bibułą, wycinankami z papieru i makatkami w roli głównej. Najmłodsi będą mieli także okazję wykonać własną oznakę muzealną. Więcej na stronie muzeum.

 

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie (powiat toruński) zaprasza na interaktywne papiernictwa, drukarstwa i kaligrafii. Uczestnicy dowiedzą się czy z T-shirtu można zrobić kartkę papieru, ile waży prasa drukarska i dlaczego średniowieczny skryba przepisywał wielkie księgi. Poznają także unikatowe zbiory pras drukarskich, a to wszystko w uroczej scenerii XIII-wiecznego kościółka zbudowanego przez Krzyżaków. Więcej na stronie muzeum.

 

„Zimowe potyczki literackie” to tytuł cyklu zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w filiach bibliotecznych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. Najmłodsi podczas feryjnych spotkań między innymi poznają literackie odwzorowania kosmosu, będą bawić się z Kubusiem Puchatkiem, głośno przeczytają bajki i baśnie, a także zabawią się w duchy. Więcej na stronie biblioteki.

 

Do swoich filii na warsztaty, zabawy i zajęcia plastyczne zaprasza także Książnica Kopernikańska w Toruniu. Głównym tematem feryjnych spotkań będzie kwestia zdrowego trybu życia, a w tym pogadanki, głośne czytania, zabawy ruchowe. Najmłodsi poznają także historię swoich małych ojczyzn i zamienią się w detektywów. Więcej informacji na stronie książnicy.

 

Ferie w Pałacu Lubostroń upłyną pod znakiem tańca. Od 30 stycznia do 3 lutego w godzinach 10-13 odbywały się zajęcia taneczne połączone między innymi z warsztatami kulinarnymi i sportowymi. W sobotę 4 lutego odbył się bal kostiumowy dla dzieci, a w niedzielę 5 lutego koncert z cyklu „Pałac dzieciom”, podczas którego najmłodsi poznawali tajniki instrumentów muzycznych. Więcej na stronie pałacu.

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu podczas ferii organizuje zajęcia teatralne, filmowe, fotograficzne i plastyczne, które odbywają w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Golubiu Dobrzyniu i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Chełmińskim (powiat grudziądzki).

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni po uprzedniej rezerwacji zaprasza na audycje muzyczne z twórczością Chopina w roli głównej. Spotkania są adresowane zarówno do małych dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Każde z nich stanowi kolejny etap zgłębiania wiedzy o kompozytorze i muzyce w ogóle, połączone z muzyką Fryderyka Chopina na żywo w wykonaniu pianisty. Więcej na stronie ośrodka.

 

W pierwszym tygodniu ferii (30 stycznia – 3 lutego) uczniowie z Gminy Gąsawa (powiat żniński) przenieśli się do czasów wczesnego średniowiecza, kiedy to kształtowało się państwo polskie. Codziennie odbywały się prezentacje, warsztaty oraz konkursy podsumowujące zdobytą wiedzę. Każde zajęcia stanowiły oddzielny blok tematyczny, które razem stworzyły kompendium wiedzy na temat życia w początkach naszego kraju. Więcej na stronie muzeum.

 

Spektakle i koncerty

 

Koncertowym krokiem w czas wakacji zimowych weszła Filharmonia Pomorska. W poniedziałek (30 stycznia) wystąpiła Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy pod dyrekcją mjr Dominika Sierzputowskiego  i ppor. Mariusza Żelazka oraz solisty chor. Daniel Struś (ksylofon) w towarzystwie chóru Sereno z Zespołu Szkół w Łochowie. Podczas koncertu „Bajkowa zima” wykonali piosenki z filmów Disneya, między innymi z „Króla lwa” i „Krainy lodu”. Więcej na stronie filharmonii.

 

Cztery inscenizacje (4, 5, 11 i 12 lutego) ostatniej premiery dla dzieci „Dwanaście miesięcy” w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza to propozycja na ferie Teatru im. Wilama Horzycy. Bohaterką spektaklu jest skromna dziewczynka o dobrym sercu, która przymuszona przez chciwa macochę, wyrusza w zimową podróż w poszukiwaniu przebiśniegów. Gdy wydaje się, że nie spotka jej już nic dobrego prócz samotnej śmierci w śnieżnej zawiei, na pomoc przychodzą jej tajemniczy mieszkańcy lasu. Kim są? Czy uratują dziewczynkę? Czy zwierzęta mówią? I czy pierwiosnki naprawdę rosną tylko wiosną? O tym dowiedzą się widzowie spektaklu. Więcej na stronie teatru.

 

W okresie ferii w Operze Nova będą mogli zobaczyć spektakle „Rycerskość wieśniacza. Pajace”, „Księżniczka czardasza” i „Halka”. Nie są to produkcje przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach, lecz na rodzinne wieczorne wyjście sprawdzą się idealnie. Więcej na stronie opery.

 

Czytaj też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 stycznia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2017 r.

 

Ferie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiFerie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiFerie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiFerie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiFerie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiFerie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski

 

 

Ferie w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFerie w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFerie w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFerie w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFerie w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFerie w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFerie w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

 

 

Ferie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiFerie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiFerie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiFerie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiFerie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

 

 

„Kociołek ze sztuką” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras„Kociołek ze sztuką” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras„Kociołek ze sztuką” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras„Kociołek ze sztuką” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras„Kociołek ze sztuką” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras„Kociołek ze sztuką” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras„Kociołek ze sztuką” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras„Kociołek ze sztuką” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras„Kociołek ze sztuką” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras