Aktualności

Próba do spektaklu „Hemar. Marchewka – próba generalizacji”, fot. materiały teatru
Próba do spektaklu „Hemar. Marchewka – próba generalizacji”, fot. materiały teatru

Drugie urodziny Teatru Muzycznego

Przez dwa lata działalności w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym zorganizowano ponad czterysta wydarzeń. Ostatnie – premiera spektaklu „Hemar. Marchewka – próba generalizacji” – odbyła się wczoraj (27 czerwca).

 

W spektaklu główną rolę grają utwory Mariana Hemara. Autor między innymi tekstów do piosenek „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, czy „Mały gigolo” w 1942 roku napisał pamiętnik satyryczny „Marchewka”, w którym wykazał się niezwykłym zmysłem analitycznym w stosunku do współczesnej mu rzeczywistości. Właśnie ten pamiętnik oraz autorskie teksty piosenek stały się inspiracją do zrealizowania spektaklu. Grają: Michał Chorosiński, Jeremiasz Gzyl, Paulina Grochowska, Karolina Michalik. Więcej na stronie teatru.

 

Przez dwa lata działalności scenicznej teatr zorganizował łącznie ponad 400 wydarzeń: spektakli, koncertów, wystaw w Galerii Proscenium, a także warsztatów artystycznych i pokazów filmowych. W tym zestawieniu znalazło się 12 premier, z czego cztery dla dzieci i młodzieży. Trzynastą „Hemar. Marchewka – próba generalizacji” w lipcu obejrzą uczestnicy festiwalu teatralnego w Kutaisi (Gruzja) tego roku.

 

Podczas koncertów organizowanych przez teatr na scenie w Pałacu Dąmbskich występowali tak uznani artyści jak m.in. Włodzimierz Nahorny, Wojciech Karolak, Mieczysław Szcześniak, Krzysztof Herdzin, Piotr Machalica, Marek Dyjak, Marek Napiórkowski. Teatr dotarł ze swoją ofertą do niemal wszystkich miast w regionie, wśród nich: Bydgoszcz, Włocławek, Inowrocław, Solec Kujawski, Aleksandrów Kujawski, Grudziądz, Chełmża, Chełmno, Żnin, Brodnica, Nieszawa, Rypin, Lipno, Szubin, Nakło nad Notecią, Ciechocinek, Kowalewo Pomorskie. Wielką wartością działań teatru jest indywidualne podejście do swoich gości. W przypadku zorganizowania się grupy, która chciałaby obejrzeć spektakl teatru, który aktualnie nie znajduje się w repertuarze, istnienie możliwość wystawienia  sztuki specjalnie dla osób zainteresowanych.

 

Instytucja działa także w sezonie letnim, kiedy to organizuje cieszące się dużą popularnością wakacyjne pokazy filmów muzycznych, koncerty i kameralne spektakle. W tym roku cykl „Na dużym ekranie, czyli Kino w Teatrze” rusza 7 lipca.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 czerwca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 czerwca 2016 r.