Aktualności

Spotkanie z konsulami honorowymi, fot. Andrzej Goiński
Spotkanie z konsulami honorowymi, fot. Andrzej Goiński

Z konsulami o współpracy zagranicznej

Marszałek Piotr Całbecki podjął 23 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim konsulów honorowych z naszego województwa. Na Kujawach i Pomorzu funkcjonuje 14 konsulatów honorowych.

 

Instytucja konsula honorowego jest szeroko stosowana w praktyce międzynarodowej. Wiele państw od lat korzysta z instytucji konsula honorowego, uzupełniając w ten sposób sieć zawodowych urzędów konsularnych. Osoby sprawujące tą funkcję wypełniają swoje obowiązki nieodpłatnie, angażując swój czas, a niekiedy także własne środki finansowe. Obszar działań konsulów honorowych obejmuje szeroki zakres problematyki promocji kontaktów gospodarczych, handlowych, współpracy naukowej i kulturalnej, a także ochrony szeroko pojętych praw i interesów obywateli kraju, który reprezentują.

 

W województwie kujawsko-pomorskim działa 14 konsulatów honorowych, z czego 9 w Bydgoszczy i 5 w Toruniu. Nasi konsulowie reprezentują interesy Peru, Litwy, Finlandii, Mołdawii, Austrii, Czarnogóry, Słowacji, Słowenii, Niemiec, Belgii, Czech, Chorwacji, Ukrainy i Węgier.

 

Pełna lista konsulów honorowych w województwie kujawsko-pomorskim

 

Podczas  spotkania samorządowych władz województwa z konsulami honorowymi była mowa przede wszystkim o możliwościach rozwoju współpracy gospodarczej a także turystycznej, kulturalno-naukowej oraz społecznej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 czerwca 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 24 czerwca 2016 r.

Spotkanie z konsulami honorowymi, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z konsulami honorowymi, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z konsulami honorowymi, fot. Andrzej Goiński