Aktualności

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Dożynkowe atrakcje w toruńskim „Etnografiku”

Czy wyrabianie naczyń na kole garncarskim to łatwe zadanie? Jak długo trwa wyhaftowanie tradycyjnej serwety? Czym są pająki ze słomy i jak zrobić pranie bez wykorzystania pralki? – odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas pokazów zanikających zawodów i rękodzielnictwa Kujaw i Pomorza podczas tegorocznych dożynek. Do Muzeum Etnograficznego w Toruniu zapraszamy  w sobotę i niedzielę (28 i 29 sierpnia) od 10 do 18. Wśród atrakcji także przegląd kapel ludowych i kiermasz regionalnych produktów. Nasza zakładka dożynkowa

– Obchody wojewódzkiego święta plonów organizujemy tym razem wspólnie z diecezją toruńską. Chcemy, by miały szczególny charakter, podkreślający więzi miasta z wsią. Jako samorząd województwa, w którym rolnictwo jest jedną z wiodących gałęzi gospodarki, pragniemy, by przekaz o tym, że to wieś nas żywi, zakorzenił się w świadomości społecznej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W Muzeum Etnograficznym uczestnicy dożynek wojewódzkich będą mogli przyjrzeć się tradycyjnej sztuce wyrabiania naczyń na kole w warsztacie garncarskim, praniu ręcznemu na tarze oraz młóceniu cepem. Zapraszamy także na pokaz wyrabiania masła, a miłośników pszczelarstwa do zapoznania się ze starymi sposobami miodobrania. Na gości dożynkowych czekać będą stoiska z tradycyjnym rękodziełem, m.in drewnianymi figurkami, plecionymi zabawkami, haftowanymi obrusami i serwetami oraz obrazami malowanymi na szkle.  Koneserom regionalnego jadła polecamy kiermasz, podczas którego będzie można posmakować i nabyć m.in. sery, gzik, podpiwek kujawski, miody i podpłomyki. Wszystko wśród zapachu suszonych ziół zebranych z łąk i ogródków przyzagrodowych.

Święto plonów to także tradycyjna muzyka – od 14 do 18.30 przegląd kapel folklorystycznych z całego regionu. Na scenie pojawią się m.in. Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin (powiat radziejowski), Kapela spod Kowala (w powiecie włocławskim), Łubianioki z Łubianki (powiat toruński), zespół ludowy Nasze Kujawy z Rojewa (w powiecie inowrocławskim), folkowo-biesiadna Kapela Toruniacy, Polskie Kwiaty z Chełmży, zespół ludowy Harmonia z Górska, Lutowianie i Modraki z Lutowa (powiat sępoleński) oraz Pałuczanki ze Żnina.

Tegoroczne dożynki wojewódzkie w Toruniu zaplanowano na 28-29 sierpnia. Gwiazdami pierwszego dnia (28 sierpnia) będą raper L.U.C. i grupa muzyczna Rebel Babel w towarzystwie kilkunastu orkiestr dętych z naszego regionu, którzy koncertować będą najpierw na toruńskiej starówce, a potem na plenerowej scenie na Jordankach. Finałem dnia będzie wieczorne party pod chmurką, które poprowadzi DJ Martinez. Tego samego dnia w Teatrze Horzycy odbędzie się gala Nagród Marszałka Województwa Agricola – Syn Ziemi.

W niedzielę (29 sierpnia) przedpołudnie upłynie pod znakiem oficjalnych uroczystości, a wieczór zakończy się wielkim koncertem grupy braci Golców. O poranku w toruńskim Parku Pamięci zostanie odsłonięta instalacja poświęcona mieszkańcom wsi, chłopom i ziemianom, zamordowanym w ramach, określanej obecnie jako zbrodnia pomorska, ludobójczej akcji „odpolszczania” północno-zachodniej części polskich ziem, przyłączonych wkrótce po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku do III Rzeszy. Uroczysta msza dożynkowa odbędzie się w katedrze śś. Janów, a po niej wielki korowód dożynkowy przejdzie ulicami starego miasta na Jordanki, gdzie przewidziane jest ogłoszenie wyników konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najciekawsze stoisko promocyjne, wystawione przez wspólnoty powiatowe lub lokalne grupy działania. A potem już tylko Golcowie i całe zielone Jordanki dla ich publiczności!

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

6 sierpnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2021 r.