Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

dożynki

Najciekawsze witacze nagrodzone

Wręczenie nagród na witacz dożynkowy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Słomiane scenografie przy drogach i na skwerach to wspaniała tradycja aktywizująca mieszkańców wsi do wspólnego działania. 23 sołectwa z naszego województwa wzięły udział w konkursie ,,Pomysłowy witacz dożynkowy 2021”. 25 listopada w Pałacu Dąmbskich w Toruniu odbyło się podsumowanie wyników. Nagrody wręczył przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Pawlak.

Czytaj więcej

Unitas Durat dla pani Danuty Grzyb

Danuta Grzyb i marszałek Piotr Całbecki podczas fety dożynkowej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jedną w bohaterek tegorocznych dożynek wojewódzkich, które odbyły się w miniony weekend w Toruniu, była Danuta Grzyb ze Zbiczna w powiecie brodnickim, która podczas głównych oficjalnych uroczystości odebrała Medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis za działania na rzecz wiejskich społeczności.

Czytaj więcej

Oryginalne witacze na rogatkach Torunia (zdjęcia)

Toruń przygotowuje się do święta plonów, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Na rogatkach Torunia cieszą oko tradycyjne dożynkowe witacze, przygotowane przez wiejskie społeczności Kujaw i Pomorza. Związane ze świętem plonów dekoracje można spotkać także w innych punktach miasta. 

Czytaj więcej

Zdrowia, siły, życzliwości i błogosławieństwa Bożego

Dożynki wojewódzkie w Wąbrzeźnie w 2018 roku, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

- Dożynki wspominam jako święto lokalnej społeczności, która pamiętała o Bogu, ale też chciała dzielić się radością, że udało się zebrać plony. Dlatego był to czas modlitwy, wspaniałych wieńców dożynkowych, dumy z plonów, ale też czas wspólnego biesiadowania –mówi w wywiadzie biskup ordynariusz diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel. Toruńska kuria diecezjalna była współorganizatorem tegorocznych dożynek wojewódzkich.

Czytaj więcej

Rolnikom w hołdzie

Uroczystość odsłonięcia instalacji, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP.

„Pamięci chłopów i ziemian, którzy zapłacili najwyższą cenę za polskość Pomorza” – głosi napis na pomniku, który w niedzielę (29 sierpnia) został odsłonięty w toruńskim Parku Pamięci. Instalacja poświęcona jest mieszkańcom wsi, chłopom i ziemianom, zamordowanym w ramach, określanej obecnie jako zbrodnia pomorska, ludobójczej akcji „odpolszczania” północno-zachodniej części polskich ziem, przyłączonych wkrótce po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku do III Rzeszy. Więcej informacji dożynkowychDożynki wojewódzkie 2021: miasto dziękuje wsi

Czytaj więcej

Dożynki wojewódzkie 2021 (dużo zdjęć)

Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej 2021, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nasze tegoroczne święto plonów (28-29 sierpnia) będzie długo wspominane jako impreza przygotowana z rozmachem, na której naprawdę dobrze się bawiły tysiące torunian i gości. Główne wydarzenia miały miejsce w niedzielę. Po ceremonii w Parku Pamięci, uroczystej mszy świętej, wspaniałym korowodzie ulicami toruńskiej starówki i oficjalnych wystąpieniach, na finał odbył się wieczorem koncert Golec uOrkiestry na scenie plenerowej na toruńskich Jordankach. Dożynki wojewódzkie 2021 zorganizowaliśmy wspólnie z diecezją toruńską, współgospodarzami były powiat toruński i samorząd miejski Torunia.

Czytaj więcej

Dożynkowe atrakcje w toruńskim „Etnografiku”

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Czy wyrabianie naczyń na kole garncarskim to łatwe zadanie? Jak długo trwa wyhaftowanie tradycyjnej serwety? Czym są pająki ze słomy i jak zrobić pranie bez wykorzystania pralki? – odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas pokazów zanikających zawodów i rękodzielnictwa Kujaw i Pomorza podczas tegorocznych dożynek. Do Muzeum Etnograficznego w Toruniu zapraszamy  w sobotę i niedzielę (28 i 29 sierpnia) od 10 do 18. Wśród atrakcji także przegląd kapel ludowych i kiermasz regionalnych produktów. Nasza zakładka dożynkowa

Czytaj więcej

Dożynki wojewódzkie 2021: miasto dziękuje wsi

Fot. Daniel Pach dla UMWKP

Wielki korowód dożynkowy ulicami starego miasta, przegląd kapel ludowych, kiermasze z dobrym jedzeniem i ludowym rękodziełem, a do tego Golec uOrkiestra, L.U.C. i Rebel Babel oraz party pod chmurką na plenerowej scenie na Jordankach – tegoroczne dożynki wojewódzkie odbędą się tym razem w Toruniu. Rozpoczynamy odliczanie do ostatniego weekendu wakacji!

Czytaj więcej

Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej 2021

Na zdjęciu zwycięzcy Konkursu na Najładniejszy Wieniec Tradycyjny na Dożynkach Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Pelplińskiej w Tucholi 30.08.2020 r. - Koło Gospodyń Wiejskich w Przymuszewie

Tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej. które odbędą się w dniach 28-29 sierpnia br. będą miały szczególny charakter. Chcemy podkreślić więzi jakie łączą miasto i wieś, co jest szczególnie ważne w naszym regionie, w którym rolnictwo jest jedną z wiodących gałęzi gospodarki. Dlatego miejscem tegorocznych dożynek jest Toruń.

Czytaj więcej

Czekamy na zgłoszenia najpiękniejszych witaczy dożynkowych!

sołectwo Szymborno, gmina Kijewo Królewskie 2020 r., fot. Magdalena Pudło

Przypominamy o nadsyłaniu zgłoszeń do trzeciej edycji wojewódzkiego konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nazwą „Pomysłowy witacz dożynkowy 2021” na najciekawszy witacz dożynkowy w województwie kujawsko-pomorskim w 2021 roku. Konkurs jest skierowany do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, a jego ideą jest zachowanie tradycji budowania na wsiach słomianych scenografii przy drogach publicznych i na skwerach w okresie dożynek oraz aktywizacja mieszkańców do wspólnego działania i kreowania wizerunku swojej miejscowości.

Czytaj więcej

Trzecia edycja wojewódzkiego konkursu na pomysłowy witacz dożynkowy

sołectwo Bielki, gmina Topólka 2020 r., fot. Katarzyna Biernacka

Kolejny raz mamy przyjemność zaprosić do udziału w trzeciej edycji wojewódzkiego konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nazwą „Pomysłowy witacz dożynkowy 2021” na najciekawszy witacz dożynkowy w województwie kujawsko-pomorskim   w 2021 roku. Konkurs jest skierowany do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, a jego ideą jest zachowanie tradycji budowania na wsiach słomianych scenografii przy drogach publicznych i na skwerach w okresie dożynek oraz aktywizacja mieszkańców do wspólnego działania i kreowania wizerunku swojej miejscowości.

Czytaj więcej

Wybraliśmy najbardziej pomysłowe witacze dożynkowe

Witacz sołectwa Bukowiec, gmina Bukowiec, fot. Marta Floryszak

Witacz dożynkowy sołectwa Bukowiec otrzymał pierwszą lokatę w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nazwą „Pomysłowy witacz dożynkowy 2020”.

Czytaj więcej

Dożynki wojewódzkie w obiektywie (zdjęcia i wideo)

Dożynki wojewódzkie 2020 w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Czytaj więcej

Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Dożynki wojewódzkie 2020 w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wiceprzewodniczącej sejmiku Agnieszki Kłopotek, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, przedstawicieli rządu, parlamentarzystów, radnych województwa oraz lokalnych władz miasta i powiatu tucholskiego odbyły się 30 sierpnia w Tucholi nasze dożynki wojewódzkie. Współgospodarzem był ordynariusz diecezji pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna, który przewodniczył uroczystej mszy polowej. Wydarzenie było transmitowane na antenie TVP3 Bydgoszcz i online na www.kujawsko-pomorskie.pl. Nagranie do obejrzenia

Czytaj więcej

Wojewódzkie święto plonów

Ubiegłoroczne dożynki wojewódzkie odbyły się w Ciechocinku, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

W ostatnią niedzielę sierpnia w Tucholi odbędą się dożynki wojewódzkie, doroczne święto wieńczące okres żniw i prac polowych w regionie. Miejscem wydarzenia będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ulicy Warszawskiej. Ze względu na epidemię Covid-19 uroczystości transmitowane będą na żywo w telewizji regionalnej i w mediach społecznościowych Urzędu Marszałkowskiego.

Czytaj więcej

Po raz drugi nagrodzimy pomysłowe witacze dożynkowe

Witacz we wsi Lubrańczyk 2019 r., fot. Anna Daroszewska

Kolejny raz mamy przyjemność zaprosić do udziału w drugiej edycji wojewódzkiego konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nazwą „Pomysłowy witacz dożynkowy 2020” na najciekawszy witacz dożynkowy w województwie kujawsko-pomorskim w 2020 roku.

Czytaj więcej

Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Pelplińskiej – Tuchola 2020

Zwycięski wieniec w stylu tradycyjnym z Dożynek Wojewódzkich w Ciechocinku w 2019 r., Sołectwo Trzcianka, Gmina Tłuchowo, Powiat Lipnowski, fot. Iwona Górska

W dniu 30 sierpnia w Tucholi na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Pelplińskiej.

Czytaj więcej

Rozstrzygnięcie konkursu na pomysłowe witacze dożynkowe

Witacz dożynkowy sołectwo Lubrańczyk, gmina Lubraniec, fot. Anna Daroszewska

Witacz dożynkowy sołectwa Lubrańczyk w gminie Lubraniec otrzymał pierwszą lokatę w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nazwą „Pomysłowy witacz dożynkowy 2019”. Zwycięski witacz dożynkowy wykonany został z drewna, a jego poszczególne elementy połączono za pomocą drutu i sznurka. Bryłę witacza wykonano na bazie balotów ze słomy. Przy tworzeniu kompozycji użyto również słomy, kwiatów, warzyw i kłosów.

Czytaj więcej

Z wizytą na dożynkach w Solecznikach (zdjęcia)

Wizyta delegacji samorządu województwa kujawsko-pomorskiego na Litwie, fot. Grzegorz Olkowski

Delegacja samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele, oraz dziennikarze kujawsko-pomorskich mediów uczestniczyli w dożynkach litewskiego Rejonu Solecznickiego, regionu partnerskiego Kujaw i Pomorza. Wizyta (21-22 września) odbywała się na zaproszenie władz regionu.

Czytaj więcej

Konkurs na najciekawszy witacz dożynkowy

Witacz dożynkowy w Steklinku, powiat toruński, fot. UG Czernikowo

Jeszcze do 25 września czekamy na zgłoszenia gmin w konkursie na najciekawszy witacz dożynkowy w województwie kujawsko-pomorskim w 2019 roku. 

Czytaj więcej

Zwycięzcy konkursów dożynkowych

Konkurs wieńców dożynkowych w Ciechocinku, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

Kujawsko-pomorskim wojewódzkim świętom plonów tradycyjnie towarzyszą konkursy wieńców dożynkowych oraz konkurs stoisk promocyjnych, na których prezentują się powiaty, lokalne grupy działania i koła gospodyń wiejskich. W tym roku najlepsze w rywalizacji okazały się Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Kujawskiej z Odolionu w powiecie aleksandrowskim, Sołectwo Wielkie Lniska w powiecie grudziądzkim i Sołectwo Trzcianka w powiecie lipnowskim. Gratulujemy!

Czytaj więcej

Dożynki w obiektywie

Dożynki wojewódzkie w Ciechocinku, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Rolnicy w całym regionie obchodzą święto plonów. W niedzielę (25 sierpnia) w Ciechocinku odbyły się dożynki wojewódzko-diecezjalne. Zapraszamy do obejrzenia galerii prezentującej zdjęcia z wydarzenia oraz galerii witaczy dożynkowych z regionu.

Czytaj więcej

Wojewódzkie święto plonów w Ciechocinku

Dożynki wojewódzkie w Ciechocinku, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Kujawsko-pomorskie wojewódzkie święto plonów, zorganizowane wspólnie z diecezją włocławską, odbyły się w minioną niedzielę (25 sierpnia) w Ciechocinku. W programie znalazły się m.in. korowód dożynkowy, koncert strażackiej orkiestry dętej, gwiazdy kabaretu i sceny rockowej oraz, na koniec, dyskoteka pod gwiazdami. Przed południem przed ciechocińską kolegiatą można było obejrzeć najpiękniejsze wieńce dożynkowe.

Czytaj więcej

Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej – Ciechocinek 2019

W dniu 25 sierpnia w Ciechocinku odbędą się tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej.

Czytaj więcej

Dożynki w obiektywie

Dożynki gminne w Kijewie Królewskim, fot. Łukasz Piecyk

Rolnicy w całym regionie obchodzą święto plonów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzeń, które odbywały się w ostatnim czasie na terenie gmin Lubicz, Łubianka, Unisław, Kijewo Królewskie, Zławieś Wielka, powiatu chełmińskiego w Podwiesku oraz Wąbrzeźnie, gdzie świętowaliśmy dożynki wojewódzko-diecezjalne.

Czytaj więcej

  • 1
  • 2

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.