Aktualności

Spotkanie marszałka Całbeckiego i generała Grüna w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński
Spotkanie marszałka Całbeckiego i generała Grüna w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński

Dowódca JFTC w Urzędzie Marszałkowskim

Gościem marszałka Piotra Całbeckiego był 27 września nowy, pełniący swoją funkcję od lipca, dowódca NATO-wskiego Centrum Szkolenia Sil Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy, niemiecki generał dywizji Wilhelm Grün. Rozmawiano przede wszystkim na temat bydgoskiego lotniska i jego użyteczności.  

 

– Mówiąc o tym, co możemy zaoferować Urzędowi Marszałkowskiemu i regionowi, wymienię tylko promocję na zewnątrz oraz korzystanie z waszego dorobku edukacyjnego, zwłaszcza działających tu uniwersytetów – powiedział po spotkaniu generał Grün.

 

– Tworzymy dobrą atmosferę pobytu setek, tysięcy nawet oficerów i żołnierzy, którzy przybywają do naszego regionu z całego świata, z różnych obszarów kulturowych, różnych państw. Warto to czynić, bo wracając do siebie wywożą wyrobioną podczas swojej tu butności opinię na temat naszego województwa i Polski – podkreślił marszałek Całbecki, któremu podczas spotkania towarzyszył pełnomocnik zarządu województwa ds. współpracy międzynarodowej Grzegorz Borek.

 

Generał Grün jest następcą generała Wojciecha Grabowskiego, który dowodził centrum od 2013 roku. Ma 57 lat, urodził się w niewielkiej miejscowości w Nadrenii Północnej – Westfalii, służbę w armii rozpoczął jeszcze w latach 70-tych. Ukończył Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych w Hamburgu, na którym był później wykładowcą. Jako oficer pracował m. in. w niemieckim Ministerstwie Obrony i dowodził Brygadą Pancerną w Münster, by od 2010 roku związać się z europejskimi strukturami NATO.

 

Centrum Szkolenia Sil Połączonych to utworzony w 2004 roku natowski ośrodek szkoleniowy dla oficerów z krajów wchodzących w skład NATO i współdziałających z paktem w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa urzędu Marszałkowskiego  

 

28 września 2016 r.

 

Spotkanie marszałka Całbeckiego i generała Grüna w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie marszałka Całbeckiego i generała Grüna w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie marszałka Całbeckiego i generała Grüna w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński