Aktualności

Etnowyprawka malucha, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Etnowyprawka malucha, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Muzeum Etnograficzne zaprasza

Spotkanie wspomnieniowe i zajęcia edukacyjne to propozycje Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu na najbliższe dni. W programie między innymi przybliżenie postaci byłej kustoszki muzeum oraz zabawy z ziemniakiem.

 

W środę (28 września) odbędzie się spotkanie w ramach cyklu „Arsenał wspomnień”, poświęconych historii Muzeum Etnograficznego, podczas którego będzie wspominana Maria Polakiewicz, wieloletnia kustoszka muzeum. Z wykształcenia była etnografem i geografem. Jedną z ważniejszych jej zasług było stworzenie wzorowego na skalę Polski demonstracyjnego magazynu zbiorów. Prowadziła też szeroko zakrojone badania terenowe dotyczące obróbki drewna, gliny i rogu a przede wszystkim tradycyjnego przygotowywania pożywienia. Wyniki jej badań stanowią cenną dokumentację, z której część została opublikowana. 

 

Na 55. spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum MET zaprasza w czwartek (29 września) osoby z grupy wiekowej 55+. Gośćmi spotkania będą: Hanna Łopatyńska, Agnieszka Kostrzewa i Magdalena Ziółkowska-Mówka – współautorki nowej wystawy „Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów”. Chętni uczestnicy spróbują wykonać rysunkowe notatki z wystawy – własne szkice w technice trois crayons w kolorze bieli, czerni i czerwieni (węgiel, kreda, sangwina). Wśród uczestników zostanie wylosowany egzemplarz książki towarzyszącej wystawie, z dedykacją autorek. Początek od godziny 12.

 

Czwartkowe i piątkowe (29 i 30 września) zajęcia z cyklu „Etnowyprawka malucha” adresowane są do małych dzieci i ich opiekunów. Tym razem najmłodsi zajmą się ziemniakiem. Poznają jego barwy i kształty, będą go turlać, kręcić i podrzucać do góry, sprawdzą jak wyglądają starte kartofle i co to takiego krochmal, dowiedzą się również co to są ziemniaki w mundurkach i spróbują je zgnieść. Jak zwykle nie zabraknie elementów wokalnych.

 

Więcej informacji o spotkaniach na stronie Muzeum Etnograficznego w Toruniu, które jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 września 2016 r.