Aktualności

Centrum Sportu UKW po rozbudowie, fot. Tymon Markowski
Centrum Sportu UKW po rozbudowie, fot. Tymon Markowski

Dodatkowe wsparcie na sportowe inwestycje

W realizacji sportowych inwestycji na Kujawach i Pomorzu pomoże dodatkowa pula wsparcia z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w wysokości 1,8 miliona złotych. To nagroda dla naszego regionu za sprawne wdrażanie ministerialnych środków. Wsparcie trafi na budowę sal sportowych we Włocławku, Lipnie i Rudzie (gmina Grudziądz).

 

Funduszem Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) dysponuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.  Składają się na niego środki z dopłat do stawek w grach liczbowych. Są przeznaczone między innymi na przebudowę, remonty i dofinansowanie inwestycji sportowych. W proces  udzielania dotacji zaangażowane są samorządy województw, a warunkiem otrzymania wsparcia jest wpisanie zadania do przygotowanego przez Urząd Marszałkowski wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W tym roku wsparcie z FRKF w wysokości 12,1 miliona złotych trafiło na realizację 20 inwestycji sportowych. Wśród nich znalazły się między innymi budowa hali sportowej w Zbicznie, realizacja drugiego etapu Centrum Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu UKW w Bydgoszczy, budowa stadionu w Barcinie a także rozbudowa pływalni w Świeciu.

 

Podobnie jak przed rokiem województwo kujawsko-pomorskie zaabsorbowało 100 procent środków przyznanych w tym roku w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Dzięki temu resort sportu przeznaczył dodatkowe wsparcie dla naszego regionu w wysokości 1,8 miliona złotych. Oszczędności przy realizacji regionalnych zadań umożliwiły zwiększenie tej puli o kolejne ponad pół miliona złotych. Decyzję o zmianie wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która umożliwi dystrybucję środków podjął w poniedziałek (23 listopada) sejmik województwa.

 

Wsparcie w wysokości 2,3 miliona złotych trafi na:

  • Budowę hali sportowej przy Zespole Szkół im. R. Traugutta w Lipnie (643 tysiące złotych, w sumie wsparcie z FRKF wyniesie w tym roku blisko 1 milion złotych)
  • Budowę sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 12 w Zespole Szkół nr 10 we Włocławku (1,35 miliona złotych wsparcia)
  • Budowę hali sportowej przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Rudzie w gminie Grudziądz (312 tysięcy złotych wsparcia)

 

Lista wszystkich inwestycji

 

W Kujawsko-Pomorskiem stawiamy na sport i sportowców, ruch i aktywność. Budujemy sale gimnastyczne, boiska i stadiony, sprowadzamy do regionu prestiżowe zawody z najwyższej światowej półki, pomagamy też w organizacji cieszących się wielką popularnością imprez dla amatorów. Systematycznie wspieramy rozwój sportowych talentów fundując stypendia, przyznając nagrody oraz pomagając w działalności klubów sportowych – wymienia marszałek Piotr Całbecki.

 

Nowe obiekty sportowe, które powstały na Kujawach i Pomorzu w latach 2008-2015:

  • 213 orlików,
  • 75 hal sportowych i sal gimnastycznych,
  • 23 boiska wielofunkcyjne,
  • 17 boisk piłkarskich,
  • 11 bieżni lekkoatletycznych,
  • 10 krytych pływalni,
  • 7 centrów sportowych.

 

Czytaj też: Region w sportowej czołówce

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

24 listopada 2015 r.