Aktualności

Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Dodatkowe pociągi do Sierpca

Od 1 kwietnia dokładamy nowe pary pociągów na reaktywowanej 31 stycznia linii Toruń-Sierpc przez Lipno. Od poniedziałku do piątku będzie ją obsługiwać pięć par pociągów, w weekendy cztery. To odpowiedź samorządu województwa na oczekiwania społeczne.

Wolę rozwijania siatki połączeń z Torunia do Sierpca i z Sierpca do Torunia marszałek Piotr Całbecki zadeklarował jeszcze w styczniu. –  Ta linia zostanie też w niedalekiej przyszłości gruntownie zmodernizowana, łącznie z elektryfikacją oraz przebudową dworców i budową nowych przystanków, które muszą  zostać dostosowane do obecnych potrzeb, związanych z m.in. z rozwojem podmiejskich osiedli mieszkaniowych – stwierdził wówczas w rozmowie z dziennikarzami.

Na realizację wszystkich pasażerskich przewozów kolejowych objętych aktualnym rozkładem jazdy samorząd województwa przeznacza 140 mln złotych (wobec 90 milionów złotych poprzednio). 13 marca przywróciliśmy linię kolejową nr 201 na odcinku Szlachta-Wierzchucin w Borach Tucholskich. Po uruchomieniu dodatkowych pociągów Toruń-Sierpc  nasze połączenia regionalne zamkną się liczbą 5,5 tysiąca pociągokilometrów.

Samorząd województwa, dla którego rozwój ekologicznych form pasażerskiego transportu zbiorowego jest jednym z priorytetów, zakłada w najbliższej przyszłości budowę gęstej siatki połączeń kolejowych w rejonie dużych miast – Bydgoszczy, Torunia i Włocławka. Chcemy, by pociągi kursowały tam z relatywnie dużą częstotliwością, zależy nam też na finansowej partycypacji samorządów lokalnych. Prowadzone obecnie uzgodnienia dotyczą m.in. przywrócenia połączenia kolejowego Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek, a docelowo Toruń-Ciechocinek.

Zobacz też:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

24 marca 2022 r.