Aktualności

„Cosi fan tutte”, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. A. Makowski
„Cosi fan tutte”, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. A. Makowski

Weekend z kulturą

Entuzjastów muzyki klasycznej zapraszamy do Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy na piątkowy „Koncert z laureatem”. Marszałkowskie jednostki kulturalne rozpoczynają przygotowania do zbliżających się wielkimi krokami świąt Wielkanocy.

 

Podczas wydarzenia w piątkowy wieczór (25 marca) w murach Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy rozbrzmiewać będą dzieła Mozarta i Schuberta. Bilety dostępne na stronie.

 

W piątek, sobotę i niedzielę (25,26 i 27 marca) Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na swój najnowszy spektakl w bieżącym repertuarze – „Così fan tutte…”. Szczegóły na stronie.

 

Musical „Once” ponownie zagości na deskach Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu, w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę (25, 26 i 27 marca). Więcej informacji na stronie.

 

To już ostatni dzwonek, by zobaczyć wystawę „Abakanowicz i inni” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Ekspozycja otwarta jest dla zwiedzających do niedzieli (27 marca). To prezentacja wspaniałych rzeźb, dzieł uniwersalnych, przemawiających do odbiorcy przede wszystkim swoimi walorami artystycznymi i głęboko humanistyczną tematyką. Więcej informacji na stronie. Także do najbliższej niedzieli (27 marca) w CSW dla zwiedzających dostępna jest ekspozycja „Zanurzenia” Moniki Cichoszewskiej. Szczegóły na stronie.

 

Toruń nadal pozostaje miejscem niezwykłego wydarzenia artystycznego. Do 10 kwietnia można zobaczyć prace cenionej australijskiej rzeźbiarki Patricii Piccinini. „Jesteśmy!” to ekspozycja rzeźb, instalacji oraz prezentacji wideo artystki dostępna w CSW w Toruniu. Szczegóły na stronie.

 

W piątek (25 marca) w Muzeum Historii Włocławka wernisaż wystawy „Jan Sowiński (1911–1990). Mistrz włocławskiego designu”. Szczegóły na stronie. Także w piątek (25 marca) w muzeum odbędzie się spotkanie historyczne poświęcone dziejom Włocławka „Z Arentowiczem przez dawny Włocławek”.

 

W najbliższą niedzielę (27 marca) instytucja zaprasza na rodzinne warsztaty „Kreatywnie na Wielkanoc”, podczas których poznamy zwyczaje kujawskie związane ze świętami Wielkiejnocy . Szczegóły na stronie.

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza na wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia Teatru 21-27 marca. W ofercie warsztaty teatralne, spotkania pedagogiczne, zajęcia umuzykalniające oraz projekcja spektaklu. W piątkowym (25 marca) repertuarze: warsztaty teatralne dla seniorów „Najważniejsze słowa w moim życiu”, opowieści z muzyką na żywo „Wieczorne dyrdymałki” oraz „Dźwiękowe inhalacje”.  Spacery performatywne „Na tropie uważności” i „Rzuć okiem na okolicę” oraz spotkanie pedagogiczno-teatralne „Tu i Teraz” – to propozycja WOAK na najbliższą sobotę (26 marca). W niedzielę (27 marca) premiera on-line „Ukryte narracje” oraz projekcja spektaklu „Królowa Ś.„

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza wszystkich melomanów w sobotę (26 marca) na koncert z cyklu Szafarska Scena Młodych, podczas którego wystąpi Krzysztof Skrobała. Szczegóły na stronie.

 

W toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia indywidualna prezentacja prac „Lapsus” Sophii Pompéry. Więcej informacji na stronie Wozowni. „Miejsce w czasie” Jerzego Hejnowicza oraz „Malarstwo” Niki Grzymskiej – to kolejne wystawy, które można oglądać w galerii.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu udostępniło fragmenty wystawy „Zapomniane skarby. Stroje ludowe Polski i Ukrainy w rysunkach J. Głogowskiego i K.W. Kielisińskiego”. Ekspozycję zwiedzać można w godzinach otwarcia muzeum. Informacje na stronie.

 

Do 26 kwietnia w Galerii i Ośrodku plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu można oglądać wystawę „Na ryby”. Więcej informacji na stronie. W galerii prezentowany jest także zbiór prac „Do serca przytul psa – malarskie, rysunkowe i graficzne opowieści o psach i ich opiekunach”.  oraz „Do czech razy sztuka”

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 marca 2022 r.