Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Dobre rozwiązania w ekoturystyce

W Kujawsko-Pomorskiem nie brakuje atrakcji turystycznych, zarówno tych kulturowych, jak i przyrodniczych. Praktycznym działaniem jest łączenie ich w ścieżki tematyczne. Takimi w naszym województwie są między innymi Szlak TeH2O, W Labiryntach Natury Borów Tucholskich, Kujawsko-Pomorskie Zakamarki i Konstelacje Dobrych Miejsc oraz Szlak Fortyfikacji. W ramach międzynarodowego projektu ThreeT opracowana zostanie koncepcja rozwoju aktywnej turystyki na terenie parków krajobrazowych w naszym regionie. Propozycje nowych form wypoczynku i rekreacji były tematem wtorkowej (30 czerwca) wideokonferencji z udziałem członków zarządu województwa i radnych.

 

Projekt ThreeT jest przedsięwzięciem międzyregionalnym (partnerstwo regionów ośmiu krajów – Polski, Włoch, Hiszpanii, Finlandii, Rumunii, Węgier, Malty, Niemiec) w ramach Programu Interreg Europa, którego celem jest popularyzowanie miejsc o walorach kulturowych i przyrodniczych poprzez tworzenie ścieżek tematycznych i rozwój już istniejących.

  

Na bazie doświadczeń zagranicznych i oferty turystycznej parków krajobrazowych w Kujawsko-Pomorskiem powstanie koncepcja rozwoju turystyki oparta o formy aktywnego wypoczynku i rekreacji, m.in. turystykę rowerową, pieszą, kajakową i nordic walking. Projekt zostanie opracowany jeszcze w tym roku. W wideokonferencji wzięli udział członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek, radni województwa Katarzyna Lubańska i Konstanty Dombrowicz oraz reprezentanci dziesięciu parków krajobrazowych.

 

W ubiegłym roku zagraniczni partnerzy projektu ThreeT odwiedzili nasz region, by poznać lokalne atrakcje turystyczne. Naszym gościom pokazaliśmy dobre rozwiązania w zakresie turystyki ekologicznej: budowę infrastruktury turystycznej (parkingi, ścieżki rowerowe, trasy kajakowe) i sposoby popularyzacji miejsc mniej znanych. Wnioski z wizyty posłużyły do realizacji projektów na terenach turystycznych. W podobnych wizytach za granicą uczestniczyli przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Partnerzy projektu ThreeT:                                                      

  • Prowincja Livorno (Włochy)
  • Region Toskania (Włochy)
  • Rada Regionu Centralnej Finlandii (Finlandia)
  • Urząd ds. Planowania (Malta)
  • Województwo Kujawsko-Pomorskie (Polska)
  • Rząd Lokalny Wyspy Teneryfa (Hiszpania)
  • Rada Okręgu Brasov (Rumunia)
  • Samorząd Komitatu Vas (Węgry)
  • Kraj związkowy Hessen (Niemcy).

 

W Kujawsko-Pomorskiem działa obecnie 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

1 lipca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 lipca 2020 r. 

 

W wideokonferencji wzięli udział członkowie zarządu województwa, radni i reprezentanci parków krajobrazowych na Kujawach i Pomorzu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPW wideokonferencji wzięli udział członkowie zarządu województwa, radni i reprezentanci parków krajobrazowych na Kujawach i Pomorzu, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP