Aktualności

Laureaci konkursu astronomicznego przed wyjazdem na obóz do Chorwacji, fot. Mikołaj Kuras

Do Chorwacji w nagrodę

Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych wyjechali dziś (20 lipca) do Chorwacji na obóz żeglarski z elementami astronawigacji oraz astronomii. W trzeciej edycji organizowanego przez Urząd Marszałkowski konkursu zwyciężyli uczniowie z Bydgoszczy, Inowrocławia, Kruszwicy, Gostycyna, Złejwsi Wielkiej i Jankowic (gmina Łasin).

 

– Nasz konkurs astronomiczny to jeden z wielu projektów realizowanych przez samorząd województwa z myślą o popularyzacji astronomii i nauk ścisłych. Laureaci poprzednich edycji konkursu przywieźli z obozu w Chorwacji nowe umiejętności i wiele wspaniałych wrażeń. W tym roku z pewnością będzie podobnie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Celem konkursu jest promocja edukacji astronomicznej, dorobku nauk matematyczno-przyrodniczych, promowanie metody projektu w edukacji szkolnej oraz promocja dorobku najwybitniejszych uczonych w regionie województwa kujawsko-pomorskiego.

Konkurs został  prowadzony w trzech kategoriach:

  • praktyczne zespołowe projekty badawcze obejmujące  tematykę  astronomiczną, w  tym, w szczególności prace obserwacyjne i konstrukcyjne;
  • praktyczne indywidualne projekty badawcze obejmujące  tematykę  astronomiczną, w  tym, w szczególności prace obserwacyjne i konstrukcyjne;
  • indywidualne projekty badawcze, w którym tematyka astronomiczna przedstawiona jest w kontekście naukowym, historycznym, kulturowym i artystycznym.

Finał rywalizacji odbył się 24 czerwca w toruńskim Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. Laureatów konkursu wyłoniła Rada Programowa Astrobaz złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Dla 15 laureatów przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody w postaci voucherów na obóz żeglarski z elementami astronawigacji oraz astronomii na wyspie Iż w Chorwacji, który odbędzie się między 20 a 31 lipca.

Lista laureatów tutaj

Wojewódzki Konkurs Astronomiczny jest realizowany w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym II”, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa. Liderem projektu jest Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów, Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego.

O ubiegłorocznej edycji konkursu tutaj

 

Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego

20 lipca 2015 r.

Laureaci konkursu astronomicznego przed wyjazdem na obóz do ChorwacjiLaureaci konkursu astronomicznego przed wyjazdem na obóz do ChorwacjiLaureaci konkursu astronomicznego przed wyjazdem na obóz do ChorwacjiLaureaci konkursu astronomicznego przed wyjazdem na obóz do ChorwacjiLaureaci konkursu astronomicznego przed wyjazdem na obóz do ChorwacjiLaureaci konkursu astronomicznego przed wyjazdem na obóz do ChorwacjiLaureaci konkursu astronomicznego przed wyjazdem na obóz do ChorwacjiLaureaci konkursu astronomicznego przed wyjazdem na obóz do ChorwacjiLaureaci konkursu astronomicznego przed wyjazdem na obóz do Chorwacji

fot. Mikołaj Kuras