Aktualności

Warsztaty „Bajeczna środa”, fot. Mikołaj Kuras

Lato w toruńskim Muzeum Etnograficznym

Warsztaty artystyczne dla dzieci, zwiedzanie muzeum „drogą dzieciństwa” dla osób trochę starszych, jarmark żywności ekologicznej, wystawy stałe i czasowe – tegoroczne lato w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej obfituje w wydarzenia dla całej rodziny.

 

W każdą środę lipca i sierpnia o godzinie 12 muzeum organizuje spotkania dla dzieci w wieku 5-10 lat. Podczas „Bajecznych śród” najmłodsi słuchają bajek ludowych i tworzą do nich ilustracje. W ramach  najbliższego spotkania (22 lipca) uczestnicy zajęć wysłuchają legendy pomorskiej o pięknej Wicie i rycerzu Sulimirze. Kolejną propozycją dla dzieci są warsztaty „Kociołek ze sztuką”. Podczas spotkań poznawane są tajniki tradycyjnego folkloru i rękodzieła, a najmłodsi mają okazję do artystycznego eksperymentowania. Najbliższe warsztaty w czwartek (23 lipca) w godzinach 11-13, podczas których prezentowane będą  techniki graficzne metodą chałupniczą. Spotkania w ramach „Kociołka ze sztuką” odbędą się także 20 i 27 sierpnia.

 

Sierpień w muzeum rozpocznie się jarmarkiem żywności ekologicznej. Organizator – Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych „Ekołan” – zaprezentuje produkty rolnictwa ekologicznego. Wydarzenie obędzie się 1 sierpnia w godzinach 10-14.

 

Kolejna odsłona cyklu „Etnowyprawka malucha” odbędzie się 6 i 7 sierpnia. Są to zajęcia przeznaczone dla małych dzieci i ich opiekunów. Tym razem w roli głównej wystąpi glina. Dzieci poznają jaka jest w dotyku i co się dzieje kiedy doda się do niej wody. Będą odrywać i ugniatać. Poznają kształty, faktury i kolory glinianych naczyń. Sprawdzą też gdzie gospodynie je przechowywały. Jak zwykle będzie czas na pieśń. 6 sierpnia zajęcia zostaną przeprowadzone dla maluchów od 6 do 20 miesiąca życia. Na 7 sierpnia zaproszone są dzieci w wieku od 21 miesięcy do 3 lat.

 

„Radości wiejskiego dzieciństwa” to propozycja dla osób powyżej 55 roku życia. 25 sierpnia seniorzy będą zwiedzać Park Etnograficzny „ścieżką dzieciństwa”. Poznają realia dzieciństwa w chłopskich rodzinach, obejrzą dawne zabawki i będą uczestniczyć w zabawach ze śpiewem. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Muzeum-panaceum”. Tym razem muzeum zaprasza seniorów wraz z wnukami lub podopiecznymi.

 

Od 17 lipca w muzeum prezentowana jest wystawa „Przelotne ptaki”. Pokazywane prace zostały wykonane zostały przez dorosłe osoby z niepełnosprawnością oraz ich terapeutów w Środowiskowym Domu Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych”, który prowadzony jest przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman. Tytuł „Przelotne ptaki” uwydatnia istotę ptaka, jako bytu ulotnego, trudnego do zatrzymania, którego naturą jest ruch, lot i przestrzeń. Wystawa została zaprojektowana do ekspozycji w przestrzeni otwartej, dlatego w muzeum jest pokazywana na dziedzińcu. Ekspozycję można oglądać do 10 września.

 

Inne wystawy obecnie pokazywane w muzeum to „Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”, czynna do 30 października, „Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich” oraz wystawy stałe „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)” i salonik prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Wszystkie szczegóły na temat organizowanych wydarzeń można znaleźć na stronie muzeum (http://www.etnomuzeum.pl).

 

Na zdjęciach warsztaty „Bajeczna środa”, fot. Mikołaj Kuras

 

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

21 lipca 2015 r.

Warsztaty „Bajeczna środa”, fot. Mikołaj KurasWarsztaty „Bajeczna środa”, fot. Mikołaj KurasWarsztaty „Bajeczna środa”, fot. Mikołaj KurasWarsztaty „Bajeczna środa”, fot. Mikołaj KurasWarsztaty „Bajeczna środa”, fot. Mikołaj Kuras